Prace w ogrodzie - poradnik

Jak dbać o begonię bulwiastą?

Begonie bulwiaste są to piękne kwiaty, które występują w wielu, pięknych kolorach od białych, poprzez różowe, żółte aż do czerwonych. Ich kwiaty mogą być pojedyncze, półpełne i pełne o zróżnicowanych płatkach. Begonie świetnie nadają się do uprawy na rabatach, kwietnikach, w doniczkach i skrzynkach balkonowych. Kwitną w okresie od czerwca do późnej jesieni. Są to kwiaty, które preferują miejsca lekko zacienione, ciepłe i zaciszne, o glebie próchniczej , kwaśnej, przewiewnej i bogatej w składniki pokarmowe. Warto wiedzieć, że begonie są mało odporne na niskie temperatury, dlatego wysadzamy je na przełomie maja i czerwca. Do głównych szkodników begonii zaliczamy mszyce, natomiast z chorób podatna jest na mączniak prawdziwy.

begonia bulwiastaŹródło: Wikipedia, Autor: Rob Hille, Lic. CC-BY-SA 3.0

Jak chronić rośliny przed mrozem?

ogród zimąKiedy zaczynają się chłodne dni, warto zainteresować się roślinami, które mamy w naszym ogrodzie i zorientować się, które z nich będą wymagały szczególnej ochrony przed zimą. Pamiętajmy, że część roślin może wymagać wykopania ich z ziemi i przeniesienia do pomieszczeń, część trzeba będzie okryć, a niektóre zniosą zimę bez większej ochrony. I tak np. byliny, których część naziemna zamiera, najlepiej jest okryć ściółką, słomą, liśćmi bądź gałązkami drzew iglastych. W przypadku młodych drzewek i krzewów najlepiej ochronić je poprzez owinięcie słomą lub matami bambusa. Wyjątkiem będą tu chociażby krzewy róż, które najlepiej jest zabezpieczyć poprzez usypanie na nasady pędów kopczyków ziemi. Do ochrony roślin niewielkich rozmiarów i pojedynczych możemy wykorzystać specjalne klosze, które kupimy w sklepie ogrodniczym.

Jak sadzić dalie?

Dalie to byliny tworzące podziemne bulwy korzeniowe. Można je uzyskać z nasion. Nasiona dalii wysiewamy w marcu do kuwet lub doniczek. Następnie przykrywamy cienką warstwą gleby, podlewamy i przykrywamy folią. Tak przygotowanym nasionom należy zapewnić temperaturę ok. 20°C. Folię zdejmujemy, gdy dalie wykiełkują i osiągną a wysokość ok. 1 cm. Gdy siewki będą miały 4 listki, przesadzamy je do doniczek. Do ogrodu przenosimy je pod koniec maja po uprzednim zahartowaniu. Dalie można także uzyskać z karp kupowanych w sklepach ogrodniczych, co jest metoda łatwiejszą. Przy zakupie karp należy zwrócić uwagę, by każda miała przynajmniej jeden pąk. Karpy dalii sadzimy w glebie na głębokości od 5 do 7 cm od początku do połowy maja. Dalie preferują stanowiska ciepłe, słoneczne i osłonięte od wiatru. Należy zapewnić im glebę przepuszczalną i wilgotną o odczynie lekko alkalicznym.

Zobacz także