Pielęgnacja roślin - poradnik

Jak dbać i uprawiać jaskry?

Jaskry są roślinami o pięknych, kolorowych kwiatach przypominających kulę, która rozkwita wieloma płatkami. Kwiaty te występują w kolorach: fioletowy, żółty, śnieżno biały, różowy. Jaskry są kwiatami, które preferują nieco niższe temperatury niż większość kwiatów, tzn. nie powinna ona przekraczać 18 stopni C. Są one w stanie znieść temperaturę nawet do -1 stopnia C, dlatego spokojnie na wiosnę czy latem możemy je wieczorem wystawić na balkon czy taras. Spełnienie tego warunku sprawi, że nasze jaskry będą długo kwitły, nawet do kilku tygodni. Kolejną ważną rzeczą w przypadku pielęgnacji tych kwiatów jest dostarczenie im sporej ilości słońca. Jaskry preferują glebę delikatnie wilgotną, torfową. Ponieważ ziemia tego typu szybko schnie, należy regularnie je podlewać zwłaszcza w okresie letnim. Kolejną ważną rzeczą jest zapewnienie jaskrom odpowiedniej dawki składników pokarmowych podczas rozwoju nowych kwiatów. W tym celu co 10 dni nawozimy je nawozem na bazie biohumusu. Ważne jest też, aby regularnie sprawdzać czy nie pojawiły się szkodniki. W razie czego zwalczamy je środkiem owadobójczym.

jaskier

Jak uprawiać kabaczek?

kabaczek
Kabaczek należy do rodziny dyniowatych i jest warzywem lekkostrawnym o łagodnym smaku. Warto wiedzieć, że jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera beta-karoten, żelazo, fosfor, prowitaminę A i witaminę C. Kabaczek można przyrządzić na kilkanaście sposobów. Świetnie sprawdza się jako składnik leczo, jako dodatek do duszonego mięsa, faszerowany, czy też panierowany w bułce tartej lub cieście. Kabaczek nie jest trudny w uprawie, preferuje jednak miejsca o podłożu próchniczym, żyznym. Najlepiej zasiać go w drugiej połowie maja. Warto wiedzieć, że kabaczek możemy również uprawiać w doniczce, np. na tarasie lub balkonie. Pamiętać należy, że dyniowate nie lubią przesadzania, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, wybierając miejsce do ich uprawy.

Jak uprawiać migdałek pełnokwiatowy?

migdałekMigdałek występuje jako krzew, bądź też szczepiony jako niskie drzewko. Jest to przepiękna roślina o ładnych, różowych kwiatach, podobnych do małych różyczek. Migdałek zakwita pod koniec kwietnia lub w maju, pokrywając dość gęsto gałązki małymi kwiatkami. Preferuje on miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów o podłożu żyznym, dość wilgotnym i wcześniej uprawianym. Nie lubi natomiast gleby piaszczystej, gliniastej i podmokłej. Migdałek nie znosi mrozu, dlatego warto okryć go słomą lub usypać kopczyk ziemi nad korzeniami. Przy pielęgnacji tego krzewu ważne jest jego przycinanie. Zabieg ten wykonujemy co 3-4 lata.

Przeczytaj: Migdałek - ozdobny krzew liściasty o bujnym kwiatostanie

Zobacz także