Pielęgnacja roślin - poradnik

Jak często trzeba nawozić trawnik?

zadbany trawnikAby trawnik był ozdobą naszego ogrodu powinno się go nawozić od 3 do 4 razy w sezonie. Pierwsze nawożenie powinno nastąpić na przełomie marca i kwietnia, natomiast  zawsze po pierwszym koszeniu. Podstawowymi składnikami, które  powinny być zawarte w nawozie do trawników są: azot, fosfor i potas oraz wapń i magnez. Warto skorzystać tutaj ze specjalnych mieszanek nawozowych, które są odpowiednio zbilansowane. Trzeba jednak pamiętać, że nie wolno nawozić trawnika gdy jest mokry, bądź w czasie suszy. Ogólnie przyjęte jest, aby na 4 koszenia przypadało 1 nawożenie. Po każdym nawożeniu należy pamiętać, aby podlać trawnik. Ostatnie nawożenie trawnika powinno być przeprowadzone do połowy sierpnia.

Jak uprawiać kabaczek?

kabaczek
Kabaczek należy do rodziny dyniowatych i jest warzywem lekkostrawnym o łagodnym smaku. Warto wiedzieć, że jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera beta-karoten, żelazo, fosfor, prowitaminę A i witaminę C. Kabaczek można przyrządzić na kilkanaście sposobów. Świetnie sprawdza się jako składnik leczo, jako dodatek do duszonego mięsa, faszerowany, czy też panierowany w bułce tartej lub cieście. Kabaczek nie jest trudny w uprawie, preferuje jednak miejsca o podłożu próchniczym, żyznym. Najlepiej zasiać go w drugiej połowie maja. Warto wiedzieć, że kabaczek możemy również uprawiać w doniczce, np. na tarasie lub balkonie. Pamiętać należy, że dyniowate nie lubią przesadzania, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, wybierając miejsce do ich uprawy.

Jak uprawiać migdałek pełnokwiatowy?

migdałekMigdałek występuje jako krzew, bądź też szczepiony jako niskie drzewko. Jest to przepiękna roślina o ładnych, różowych kwiatach, podobnych do małych różyczek. Migdałek zakwita pod koniec kwietnia lub w maju, pokrywając dość gęsto gałązki małymi kwiatkami. Preferuje on miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów o podłożu żyznym, dość wilgotnym i wcześniej uprawianym. Nie lubi natomiast gleby piaszczystej, gliniastej i podmokłej. Migdałek nie znosi mrozu, dlatego warto okryć go słomą lub usypać kopczyk ziemi nad korzeniami. Przy pielęgnacji tego krzewu ważne jest jego przycinanie. Zabieg ten wykonujemy co 3-4 lata.

Przeczytaj: Migdałek - ozdobny krzew liściasty o bujnym kwiatostanie

Zobacz także