Szkodniki - poradnik

Jak chronić się przed komarami?

ugryzienie komaraZ nadejściem wiosny poza rozkwitającymi kwiatami do życia budzą się również najróżniejsze owady, między innymi komary. Te małe, brzęczące owady niestety przysparzają nam wielu kłopotów. Jest wiele sposobów na radzenie sobie z komarami. Warto wiedzieć, że owady te nie przepadają za zapachem cynamonu, goździka, wanilii, cytryny, pomarańczy, lawendy, eukaliptusa czy mięty, więc warto wykorzystać te zapachy do walki z nimi. Na rynku są dostępne różne preparaty chemiczne, moskitiery, siatki na okna, kadzidełka, świece, olejki eteryczne itp. właśnie o zapachach, których komary nie lubią. Oczywiście warto również zwłaszcza wychodząc na dwór zadbać o odpowiednie ubranie, które osłoni nasze ciało przed ukąszeniami.

Jak chronić się przed kleszczami?

kleszczAby skutecznie ochronić się przed kleszczami dobrze trochę o nich wiedzieć. Są to zwierzęta, które są aktywne w miesiącach ciepłych, od wiosny aż do jesieni. Możemy je spotkać przede wszystkim na łąkach, polanach, konarach, a także lasach liściastych. Spadają na zwierzę lub człowieka w momencie, kiedy poruszy on roślinę, na której akurat się znajdują. Dlatego warto przed wybraniem się np. do lasu odpowiednio się zabezpieczyć, zakładając na siebie odzież tak, aby zakryć jak największą powierzchnię ciała, a po powrocie rozebrać się i dobrze obejrzeć. Na rynku dostępne są też różnego rodzaju spraye, które odstraszają kleszcze, dając nam dodatkową ochronę. W przypadku zwierząt np. psa warto kupić obrożę bądź krople, chroniące go przed kleszczami.

Jak się chronić przed meszkami?

meszkiMeszki są owadami, które tak samo jak komary uaktywniają się od wiosny do jesieni i żywią się krwią. Występują w dużych ilościach na terenach podmokłych, ale również w miastach, ogrodach i parkach. Miejsce po ukąszeniu przez meszkę na ogół szczypie i jest obrzmiałe, a u osób uczulonych może spowodować nawet osłabienie i gorączkę. Aby ochronić się przed meszkami powinniśmy w pierwszej kolejności ubrać się tak, aby zasłonić jak największą powierzchnię ciała, a pozostałe nieosłonięte miejsca warto np. natrzeć olejkami eterycznymi o zapachu lawendy, czy wanilii, gdyż meszki tych zapachów nie tolerują. W podobny sposób działają również olejki do opalania, ich zapachu owady te również nie lubią. Warto też zażywać regularnie witaminy z grupy B, w szczególności B5 i B12. Odstrasza je również zapach dymu z grilla i czosnku. Na rynku są również dostępne, dość skuteczne preparaty przeciwko meszkom.

Zobacz także