Szkodniki - poradnik

Jak chronić się przed kleszczami?

kleszczAby skutecznie ochronić się przed kleszczami dobrze trochę o nich wiedzieć. Są to zwierzęta, które są aktywne w miesiącach ciepłych, od wiosny aż do jesieni. Możemy je spotkać przede wszystkim na łąkach, polanach, konarach, a także lasach liściastych. Spadają na zwierzę lub człowieka w momencie, kiedy poruszy on roślinę, na której akurat się znajdują. Dlatego warto przed wybraniem się np. do lasu odpowiednio się zabezpieczyć, zakładając na siebie odzież tak, aby zakryć jak największą powierzchnię ciała, a po powrocie rozebrać się i dobrze obejrzeć. Na rynku dostępne są też różnego rodzaju spraye, które odstraszają kleszcze, dając nam dodatkową ochronę. W przypadku zwierząt np. psa warto kupić obrożę bądź krople, chroniące go przed kleszczami.

Jak się chronić przed meszkami?

meszkiMeszki są owadami, które tak samo jak komary uaktywniają się od wiosny do jesieni i żywią się krwią. Występują w dużych ilościach na terenach podmokłych, ale również w miastach, ogrodach i parkach. Miejsce po ukąszeniu przez meszkę na ogół szczypie i jest obrzmiałe, a u osób uczulonych może spowodować nawet osłabienie i gorączkę. Aby ochronić się przed meszkami powinniśmy w pierwszej kolejności ubrać się tak, aby zasłonić jak największą powierzchnię ciała, a pozostałe nieosłonięte miejsca warto np. natrzeć olejkami eterycznymi o zapachu lawendy, czy wanilii, gdyż meszki tych zapachów nie tolerują. W podobny sposób działają również olejki do opalania, ich zapachu owady te również nie lubią. Warto też zażywać regularnie witaminy z grupy B, w szczególności B5 i B12. Odstrasza je również zapach dymu z grilla i czosnku. Na rynku są również dostępne, dość skuteczne preparaty przeciwko meszkom.

Czego użyć po ukąszeniu przez komara?

komarWiosna oraz następujące po niej lato poza piękną pogodą, kwitnącymi kwiatami i drzewami, budzi do życia również owady, w tym komary. Ukąszenie przez komara nie należy do rzeczy przyjemnej, gdyż efektem jest zaczerwienienie, silny świąd, a czasem nawet obrzęk i ból. Na szczęście na rynku są dostępne różne rodzaje preparatów do łagodzenia efektu ukąszenia. Do najbardziej popularnych należą żele zawierające maleinian dimetindenu czy hydrocortisone. Innym sposobem jest nacieranie ukąszonego miejsca octem, Amolem, bądź cebulą.  W aptekach są również dostępne mocniejsze środki, które działają znieczulająco, przeciwświądowo, chłodząco i przeciwzapalnie. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że często działają również na inne rzeczy, jak np. poparzenie pokrzywą, czy inne odczyny alergiczne.

Zobacz także