Pielęgnacja roślin - poradnik

Jak bezpiecznie stosować środki ochrony roślin?

środki ochrony roślin
Przy używaniu środków do ochrony roślin powinniśmy bezwzględnie przestrzegać podstawowych zasad BHP, gdyż często środki te zawierają bardzo toksyczne składniki, które mogą zagrażać zdrowiu i życiu ludzi i zwierząt. Dlatego bardzo ważne jest, aby przed użyciem środka dokładnie zapoznać się z jego instrukcją. Istnieje również kilka podstawowych zasad, które powinniśmy stosować przy używaniu tego typu środków: powinniśmy stosować odzież ochronną na miejsca szczególnie narażone na działanie środka; nie wolno jeść, pić, czy palić papierosów; opryski roślin należy robić w bezwietrzne dni, aby preparat nie przedostał się na inne rośliny czy trawnik; wykorzystywać całość przygotowanej cieczy, nigdy nie zostawiać resztek na potem; nigdy nie należy wylewać niewykorzystanej cieczy do kanalizacji, gdyż może przedostać się do wód i  spowodować zakażenie ludzi i zwierząt.

Jak uprawiać kabaczek?

kabaczek
Kabaczek należy do rodziny dyniowatych i jest warzywem lekkostrawnym o łagodnym smaku. Warto wiedzieć, że jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera beta-karoten, żelazo, fosfor, prowitaminę A i witaminę C. Kabaczek można przyrządzić na kilkanaście sposobów. Świetnie sprawdza się jako składnik leczo, jako dodatek do duszonego mięsa, faszerowany, czy też panierowany w bułce tartej lub cieście. Kabaczek nie jest trudny w uprawie, preferuje jednak miejsca o podłożu próchniczym, żyznym. Najlepiej zasiać go w drugiej połowie maja. Warto wiedzieć, że kabaczek możemy również uprawiać w doniczce, np. na tarasie lub balkonie. Pamiętać należy, że dyniowate nie lubią przesadzania, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, wybierając miejsce do ich uprawy.

Jak uprawiać migdałek pełnokwiatowy?

migdałekMigdałek występuje jako krzew, bądź też szczepiony jako niskie drzewko. Jest to przepiękna roślina o ładnych, różowych kwiatach, podobnych do małych różyczek. Migdałek zakwita pod koniec kwietnia lub w maju, pokrywając dość gęsto gałązki małymi kwiatkami. Preferuje on miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów o podłożu żyznym, dość wilgotnym i wcześniej uprawianym. Nie lubi natomiast gleby piaszczystej, gliniastej i podmokłej. Migdałek nie znosi mrozu, dlatego warto okryć go słomą lub usypać kopczyk ziemi nad korzeniami. Przy pielęgnacji tego krzewu ważne jest jego przycinanie. Zabieg ten wykonujemy co 3-4 lata.

Przeczytaj: Migdałek - ozdobny krzew liściasty o bujnym kwiatostanie

Zobacz także