Zakładanie ogrodu - poradnik

Grill murowany – materiały

grill murowanyMateriał do budowy grilla w ogrodzie powinien być mrozoodporny i nienasiąkliwy wodą. Powinien też znosić działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych oraz estetycznie wyglądać. Najczęściej do murowania stosuje się cegły klinkierowe lub naturalny kamień. Doskonale nadaje się do tego celu granit, sjenit lub inne twarde skały. Można również używać piaskowca, ale powinien on zostać uprzednio zaimpregnowany odpowiednim środkiem. Grille można też budować z betonowych bloczków lub cegieł silikatowych. Ważne jest, aby materiał był jak najmniej porowaty. Wówczas nie będzie w jego strukturę wnikać woda i nie dojdzie do rozsadzenia w czasie ujemnych temperatur. Nie poleca się na wznoszenie grilla z betonu komórkowego, pustaków ceramicznych oraz elementów gipsowych.

Z czego ogrodzenie?

ogrodzenie domu
Ogrodzenie powinno dobrze komponować się zarówno ze stylem architektonicznym, w jakim zaprojektowano dom, jak również tworzyć całość z otaczającym je krajobrazem.
Możliwości na wykonanie ogrodzenia jest aktualnie całkiem sporo. Wiele jednak zależy od zasobności naszego portfela oraz indywidualnych upodobań. Najprostszym i jednocześnie najtańszym ogrodzeniem jest siatka. Jej zaletą jest cena oraz fakt, że można założyć ją samodzielnie. Ogrodzenie z siatki nie jest jednak zbyt estetyczne i nie stanowi dobrej bariery antywłamaniowej. Zachęcać do wejścia na posesję mogą także ogrodzenia w postaci żywopłotów. Te jednak prezentują się przeważnie pięknie. Ponadto ogrodzenie można wykonać z drewna, betonu, kamienia lub wymurować z cegły. Dobrym rozwiązaniem są też ogrodzenia metalowe. Dobrze prezentują się zwłaszcza w połączeniu z murowanymi lub kamiennymi słupami i cokołem wykonanym z tych materiałów.

Jakie materiały nadają się na nawierzchnię podjazdu?

podjazd do garażuInwestorzy, którzy planują budowę przydomowego podjazdu, podczas wyboru materiału na jego nawierzchnię kierują się przede wszystkim estetyką. Należy przyznać, że końcowy efekt wizualny jest bardzo ważny. Oprócz niego jednak istotne są również inne parametry materiału, mającego stanowić nawierzchnię podjazdu. Nawierzchnia powinna być jednocześnie trwała i długowieczna. Materiał powinien cechować się niską nasiąkliwością oraz dużą odpornością na nacisk, działanie benzyny, kwasów, olejów, smarów oraz soli. Takie właściwości ma beton, asfalt, kostka brukowa, klinkier, czy kamień naturalny, np. granit.

Zobacz także