Zakładanie ogrodu - poradnik

Gdzie można stosować gres naturalny?

gres naturalny (fot. acestones.com)Gres naturalny, nazywany również gresem technicznym jest materiałem o bardzo dobrych parametrach użytkowych. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby stosować go wszędzie, gdzie chcemy. Jedyna jego wada, która skutecznie zniechęca inwestorów do zakupu, to wygląd zewnętrzny. Nie jest on szczególnie estetyczny, dlatego znajduje zastosowanie głównie na zewnątrz budynków lub w obiektach handlowych i użyteczności publicznej. Często układa się naturalny gres na klatkach schodowych w domach wielorodzinnych. Ma też amatorów, choć nielicznych, którzy używają go do wykładania podłóg w swoich wnętrzach. Dobrze komponuje się, bowiem z modnym stylem minimalistycznym.

Jak powinien być położony ogród zimowy?

ogród zimowyWażne jest jego usytuowanie względem stron świata. Wcześniejsze przemyślenie tej kwestii pozwala zmniejszyć koszty związane z ogrzewaniem pozostałych pomieszczeń. Położenie ogrodu powinno być odpowiednie dla jego funkcji. Dla ogrodu zorientowanego w jednym kierunku najlepsza będzie dobrze nasłoneczniona strona południowa, dla wersji narożnikowych - strona południowo-wschodnia lub południowo-zachodnia. Właściwe położenie ogrodu ułatwia prawidłowy rozwój roślin.

Z czego ogrodzenie?

ogrodzenie domu
Ogrodzenie powinno dobrze komponować się zarówno ze stylem architektonicznym, w jakim zaprojektowano dom, jak również tworzyć całość z otaczającym je krajobrazem.
Możliwości na wykonanie ogrodzenia jest aktualnie całkiem sporo. Wiele jednak zależy od zasobności naszego portfela oraz indywidualnych upodobań. Najprostszym i jednocześnie najtańszym ogrodzeniem jest siatka. Jej zaletą jest cena oraz fakt, że można założyć ją samodzielnie. Ogrodzenie z siatki nie jest jednak zbyt estetyczne i nie stanowi dobrej bariery antywłamaniowej. Zachęcać do wejścia na posesję mogą także ogrodzenia w postaci żywopłotów. Te jednak prezentują się przeważnie pięknie. Ponadto ogrodzenie można wykonać z drewna, betonu, kamienia lub wymurować z cegły. Dobrym rozwiązaniem są też ogrodzenia metalowe. Dobrze prezentują się zwłaszcza w połączeniu z murowanymi lub kamiennymi słupami i cokołem wykonanym z tych materiałów.

Zobacz także