Pielęgnacja roślin - poradnik

Echmea wstęgowata - pielęgnacja

Echmea wstęgowata (Aechmea fasciata) to epifit ananasowaty pochodzący z Brazylii.

Roślina ta ma ciemnozielone, lancetowate liście, z popielatymi paskami i pręgami. Zakwita raz z życiu i kwitnie od 3 do 4 miesięcy. Po przekwitnięciu rozeta mateczna umiera. Bardzo łatwo można ukorzenić odrostowe rozetki, które pojawiają się u postawy rozety matecznej po zakończeniu kwitnienia.

Pielęgnacja

zdjęcie 1

Jest to roślina bardzo łatwa w pielęgnacji. Ponieważ jako epifit nie pobiera ona pokarmu z gleby, zatem nie ma szczególnych wymagań, jeśli chodzi o podłoże, jego rola ogranicza się jedynie do utrzymania rośliny w pozycji pionowej. Ważne jest więc tylko, aby było one dość porowate - umożliwia powietrzu swobodny dostęp do korzeni - świetnie nadaje się np. gleba z torfem. Nie ma potrzeby, by dokarmiać Echemeę specjalistycznymi nawozami. Podlewanie należy ograniczyć do wlania niewielkiej ilości wody do lejka rozety. Roślina preferuje wilgotną glebę, ale znosi przesuszenie nawet do kilku tygodni. Domowy sposób, by Echmeę pobudzić do ponownego kwitnięcia to położenie kawałka jabłka do środka rozety. Gazy, które wytwarzają się podczas fermentacji owocu skłaniają roślinę do kwitnienia. Jest to sposób sprawdzony i skuteczny.                            Źródło: Wikipedia, Autor: Oeropium, Lic. CC-BY-SA 3.0

Jak uprawiać kabaczek?

kabaczek
Kabaczek należy do rodziny dyniowatych i jest warzywem lekkostrawnym o łagodnym smaku. Warto wiedzieć, że jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera beta-karoten, żelazo, fosfor, prowitaminę A i witaminę C. Kabaczek można przyrządzić na kilkanaście sposobów. Świetnie sprawdza się jako składnik leczo, jako dodatek do duszonego mięsa, faszerowany, czy też panierowany w bułce tartej lub cieście. Kabaczek nie jest trudny w uprawie, preferuje jednak miejsca o podłożu próchniczym, żyznym. Najlepiej zasiać go w drugiej połowie maja. Warto wiedzieć, że kabaczek możemy również uprawiać w doniczce, np. na tarasie lub balkonie. Pamiętać należy, że dyniowate nie lubią przesadzania, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, wybierając miejsce do ich uprawy.

Jak uprawiać migdałek pełnokwiatowy?

migdałekMigdałek występuje jako krzew, bądź też szczepiony jako niskie drzewko. Jest to przepiękna roślina o ładnych, różowych kwiatach, podobnych do małych różyczek. Migdałek zakwita pod koniec kwietnia lub w maju, pokrywając dość gęsto gałązki małymi kwiatkami. Preferuje on miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów o podłożu żyznym, dość wilgotnym i wcześniej uprawianym. Nie lubi natomiast gleby piaszczystej, gliniastej i podmokłej. Migdałek nie znosi mrozu, dlatego warto okryć go słomą lub usypać kopczyk ziemi nad korzeniami. Przy pielęgnacji tego krzewu ważne jest jego przycinanie. Zabieg ten wykonujemy co 3-4 lata.

Przeczytaj: Migdałek - ozdobny krzew liściasty o bujnym kwiatostanie

Zobacz także