Zakładanie ogrodu - poradnik

Domek na narzędzia – drewniany, czy murowany?

domek na narzędziaDrewniane konstrukcje domków na narzędzia są znacznie prostsze w montażu i zdecydowanie tańsze, niż wybudowanie domku murowanego. Domek murowany posiada jednak więcej zalet i inwestycja w niego jest w efekcie opłacalna. Przede wszystkim narzędzia w takim domku są lepiej zabezpieczone przed szkodliwym wpływem warunków atmosferycznych, a dodatkowo można zabezpieczyć się przed ich utratą na skutek kradzieży. Warto w tym celu wstawić masywne drzwi i dobre, antywłamaniowe zamki. Jest to szczególnie istotne w przypadku działek, na których nie zamieszkujemy na stałe. Takie miejsca są bowiem szczególnie atrakcyjne dla złodziei i wandali. Ponadto, do domków murowanych może zostać doprowadzona instalacja elektryczna, a to znacznie podnosi ich walory użytkowe.

Z czego ogrodzenie?

ogrodzenie domu
Ogrodzenie powinno dobrze komponować się zarówno ze stylem architektonicznym, w jakim zaprojektowano dom, jak również tworzyć całość z otaczającym je krajobrazem.
Możliwości na wykonanie ogrodzenia jest aktualnie całkiem sporo. Wiele jednak zależy od zasobności naszego portfela oraz indywidualnych upodobań. Najprostszym i jednocześnie najtańszym ogrodzeniem jest siatka. Jej zaletą jest cena oraz fakt, że można założyć ją samodzielnie. Ogrodzenie z siatki nie jest jednak zbyt estetyczne i nie stanowi dobrej bariery antywłamaniowej. Zachęcać do wejścia na posesję mogą także ogrodzenia w postaci żywopłotów. Te jednak prezentują się przeważnie pięknie. Ponadto ogrodzenie można wykonać z drewna, betonu, kamienia lub wymurować z cegły. Dobrym rozwiązaniem są też ogrodzenia metalowe. Dobrze prezentują się zwłaszcza w połączeniu z murowanymi lub kamiennymi słupami i cokołem wykonanym z tych materiałów.

Jakie materiały nadają się na nawierzchnię podjazdu?

podjazd do garażuInwestorzy, którzy planują budowę przydomowego podjazdu, podczas wyboru materiału na jego nawierzchnię kierują się przede wszystkim estetyką. Należy przyznać, że końcowy efekt wizualny jest bardzo ważny. Oprócz niego jednak istotne są również inne parametry materiału, mającego stanowić nawierzchnię podjazdu. Nawierzchnia powinna być jednocześnie trwała i długowieczna. Materiał powinien cechować się niską nasiąkliwością oraz dużą odpornością na nacisk, działanie benzyny, kwasów, olejów, smarów oraz soli. Takie właściwości ma beton, asfalt, kostka brukowa, klinkier, czy kamień naturalny, np. granit.

Zobacz także