Zakładanie ogrodu - poradnik

Czym wykończyć schody zewnętrzne?

schody zewnętrzneMateriał do wykończenia schodów zewnętrznych musi być trwały, nienasiąkliwy i odporny na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Dobrze jest także jeśli jego powierzchnia jest antypoślizgowa i nietrudna do utrzymania w czystości. Przede wszystkim jednak wykończone schody powinny pasować do bryły budynku, jego stylu architektonicznego oraz całego otoczenia domu. Dlatego częstą praktyką jest dobieranie na schody tego samego materiału, którego wcześniej użyto w poszczególnych elementach elewacji. Schody mogą także nawiązywać do ogrodzenia, ścieżek ogrodowych, czy przydomowego podjazdu. Często do ich wykończenia stosuje się klinkier, gres porcelanowy, mrozoodporną terakotę, wybrane gatunki naturalnego kamienia oraz określone rodzaje odpowiednio zabezpieczonego drewna.

Jak założyć sad?

Sad
Pierwszą rzeczą od której należy zacząć zanim przystąpimy do sadzenia drzew jest określenie miejsca, w którym będziemy zakładać nasz sad, jego powierzchni i warunków jakimi dysponujemy na naszej działce. Jest bardzo ważne, gdyż od tego będziemy uzależniać wybór drzew, krzewów i ich ilość. Warto część sadowniczą oddzielić od reszty działki, gdyż ułatwi nam to bardzo pielęgnację całego terenu. Jeśli jednak działka jest zbyt mała polecamy połączenie drzew owocowych z częścią ozdobną ogrodu. Można np. pomiędzy drzewami urządzić trawnik, co spowoduje, że będziemy mieć przyjemne miejsce wypoczynkowe.

Jakie wybrać ogrodzenie?

ogrodzenieNa rynku mamy do wyboru ogrodzenia betonowe, stalowe, drewniane oraz z tworzywa. Do tej pory najpopularniejsze były ogrodzenia z siatki rozciągniętej na słupkach, ten trend ulega jednak zmianie. Powodem tego jest podwyżka cen zarówno materiału jak i robocizny, a także zmieniające się poczucie estetyki. Następne miejsce zajmują ogrodzenia drewniane, które są nieco droższe, ale też efektowniejsze i urokliwe. Niestety ich wadą jest fakt, że dość szybko się starzeją i wymagają dość regularnego konserwowania, aż w końcu wymiany. Ogrodzenia betonowe są tanie, wyglądają jednak dość surowo. W przypadku ogrodzeń aluminiowych głównym problemem jest fakt, że mogą zostać ukradzione. Jest to bowiem materiał bardzo dobry, ale też drogi. Ogrodzenia ze stali są natomiast trwałe, mocne i mają w miarę przystępną cenę. Dodatkowo ich zaletą jest na pewno nieskończona wręcz ilość wzorów dostępna na rynku.

Zobacz także