Zakładanie ogrodu - poradnik

Czym pomalować ogrodzenie metalowe lub aluminiowe?

pomalowane ogrodzenieNa rynku mamy dostępnych kilka rodzajów farb, którymi możemy pomalować praktycznie wszystko. Decydując się na pomalowanie ogrodzenia warto zdecydować się na farbę specjalnie do tego przeznaczoną. Unikniemy w tej sposób problemów ze złym rozprowadzaniem się farby, jej trwałością, czy efektem końcowym. Farby przeznaczone do malowania metalu czy aluminium również różnią się między sobą czasem schnięcia, kolorystyką, a także rodzajem użytego rozpuszczalnika i wydajnością. Bardzo ciekawym i praktycznym rozwiązaniem są farby, które mają w sobie funkcję podkładu oraz farby dekoracyjnej. Bardzo dobrym rozwiązaniem są dostępne na rynku farby dekoracyjne z właściwościami antykorozyjnymi, gdyż dzięki temu można je nakładać nawet na materiał, który lekko pokryty rdzą.

Jakie iglaki nadają się na żywopłot?

żywopłotWiele krzewów iglastych nadaje się na żywopłot. Dzięki temu, że są niewymagające i odporne na susze pozostają gęste i zielone przez cały rok. Iglaki, które nadają się na żywopłot to cyprysik nutkajski tworzący gęste parawany, ale rozrastający się nadmiernie, jeśli nie jest odpowiednio formowany. Świetnymi krzewami na żywopłot są także cyprysiki Lawsona ‘Green Hedger’ i ‘Golden Wonder’, choina kanadyjska i cis pospolity. Popularne tuje występują w odmianach o igłach w różnych odcieniach zieleni tak jak żywotnik (tuja) zachoni ’Columna’ i żywotnik olbrzymi ‘szmaragd’ odmiany Europe Gold' lub 'Yellow Ribbon' mają natomiast igły złociste. Jałowce łuskowate 'Blue Star' czy jałowce płożące 'Bar Harbor' nadają się do stworzenia płynnego przejścia między żywopłotem a ogrodem.

Jak założyć ziołową rabatę?

ziołaAby powstał efektowny kobierzec z ziół konieczne jest słoneczne stanowisko i przepuszczalne podłoże. Podłoże okrywamy czarną folią z otworami, w których sadzimy rośliny.  W ten sposób zabezpieczymy rabatę przed rozwojem chwastów. Następnie folię należy przysypać 5 cm warstwą żwiru. Na rabatę ziołową świetnie nadają się wszystkie rodzaje macierzanek (tymianku). Można także posadzić szałwię omszoną, melisę, lubczyk, miętę oraz lebiodkę pospolitą zwana popularnie oregano. Na takiej rabacie pięknie będą się także prezentowały ozdobne czosnki o wyniosłych kwiatach oraz lawenda nadająca delikatności całej kompozycji. Rośliny należy sadzić w odstępach ok. 25cm od siebie aby miały miejsce od swobodnego rozrastania się.

Zobacz także