Prace w ogrodzie - poradnik

Czym najlepiej nawozić winorośl?

winorośl, fot. fotoliaWinorośl można zasilać nawozami organicznymi i mineralnymi. Z nawozów organicznych można stosować suchy obornik i jego pochodne – w okresie od maja do sierpnia. Natomiast kompostem można zasilać rośliny także jesienią. Zalecane jest wtedy rozłożenie ok. trzy centymetrowej warstwy dojrzałego kompostu.
Nawozy mineralne wieloskładnikowe mogą być stosowane od wczesnej wiosny do czerwca. Wśród mineralnych nawozów są także przeznaczone specjalnie dla winorośli. Stosując nawozy mineralne trzeba zawsze przestrzegać zaleceń producenta i odpowiedniego dawkowania. Przenawożenie roślin jest dla nich szkodliwe.

Popiół drzewny - wykorzystanie

popiół z kominka
Popiól drzewny można wykorzystać w ogrodzie.
Nie wszyscy wiedzą, że popiół powstały ze spalania drewna w domowym kominku można praktycznie wykorzystać. Popiół nadaje się tak do posypywania oblodzonych nawierzchni wokół domu, jak i do ochrony roślin przed mrozem oraz ich nawożenia. Można mieszać go z glebą poprzez rozsypywanie po jej powierzchni, ale lepsze rezultaty uzyskuje się, kiedy popiół zostanie dosypany do kompostownika. Wówczas, przy prawidłowym sporządzeniu kompostu – można zupełnie za darmo pozyskać pełnowartościowy i ekologiczny nawóz do ogrodu lub na działkę. Ponadto, popiół bywa także stosowany do zwalczania ślimaków. W tym jednak przypadku jest skuteczny jedynie do pierwszych opadów deszczu.

Ogrodzenie drewniane – czy to dobry pomysł?

drewniane ogrodzenieDrewno stosuje się na ogrodzenia od bardzo dawna. Drewniane płoty kojarzone są przeważnie z krajobrazem wiejskim, ponieważ niegdyś właśnie tam najczęściej takie stawiano. Aktualnie drewniane ogrodzenie niekoniecznie musi być wykonane z prostych sztachet. Można zrobić je też desek lub z bali. Trzeba jednak pamiętać, że drewno jest surowcem trwałym jedynie pod warunkiem odpowiedniego zaimpregnowania go i późniejszego konserwowania oraz dbałości o nie. Istnieją inne, lepsze materiały, z których można wykonać ogrodzenie, ale nie ma przeciwwskazań, aby powstało  ono właśnie z drewna. Drewno doskonale komponuje się ze słupami z cegły lub z kamieni naturalnych.

Zobacz także