Oczka wodne - poradnik

Czy zakładanie oczka wodnego w ogrodzie trzeba gdzieś zgłaszać?

oczko wodne
Mając piękny ogród często zastanawiamy się nad zrobieniem w nim oczka wodnego. Nieduży zbiornik wody poza nadaniem urokliwego klimatu, zapewni odpowiednią wilgotność powietrza, pozwoli schłodzić się latem. Zanim jednak zaczniemy budować nasze oczko wodne warto wiedzieć, że zgodnie z przepisami prawa budowlanego powinniśmy to zgłosić do Starostwa Powiatowego. Nie wymaga to zgody, ale jedynie zgłoszenia. Nie spełnienie jednak tego przepisu może spowodować nakaz rozebrania zbiornika lub nałożyć sporą karę za samowolę budowlaną. Dlatego zanim zaczniemy budowę oczka do 30m2 zgłośmy je do Starostwa. W takim zgłoszeniu musimy określić rodzaj, zakres, a także sposób wykonywania robót budowlanych. Dodatkowo musi ono zawierać termin rozpoczęcia prac oraz musimy dołączyć oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Dobrze jest też dołączyć rysunek lub szkic lub mapę z zaznaczonym miejsce w którym ma być oczko oraz choćby skromnego opisu zamierzonego zakresu wykonywania robót (może być w treści zgłoszenia). Przy składaniu pamiętajmy aby na drugim egzemplarzu otrzymać potwierdzenie, że zgłoszenie zostało przyjęte.

Jak uzdatnić wodę w oczku wodnym?

oczko wodnePrzez kilka dni po napełnieniu sadzawki wodą może ona pozostać mętna, nie należy jej wtedy wymieniać, można jedynie usunąć „kożuch” unoszący się na powierzchni. Jeśli chcemy hodować w oczku wodnym ryby, należy wpuścić je do wody, która stała ok. 2 tygodni w celu odparowania szkodliwego chloru. Poziom wody w sadzawce, w której są ryby uzupełniamy także wodą odstaną przez kilka dni lub zebraną wcześniej deszczówką. Jeśli potrzebujemy natychmiast pozbyć się chloru z wody, można zastosować dostępne w sklepach ogrodniczych preparaty, takie jak ANTYCHLOR Pond, Terapond AquaSafe lub Terapond Aquafit. W walce z glonami, które mogą być niebezpieczne dla ryb w stawie pomogą preparaty SERA Pondmorena czy Biopreparat Trigger-3.

Jak przygotować oczko wodne do jesieni?

oczko wodnePod koniec lata w zbiorniku wodnym zaczynają przeważać procesy rozkładu, co powoduje pogorszenie się jakości wody w sadzawce. Aby temu zapobiec, należy przede wszystkim dbać o całkowite usuwanie opadłych na  powierzchnię wody liści, gdyż gnijąc będą one zakwaszały zbiornik. Oprócz usuwania liści ważne jest także pozbywanie się uschłych części nadziemnych roślin. Oprócz tych działań można także zastosować Biopreparat Trigger-3, który szybko pozwoli osiągnąć w oczku wodnym równowagę biologiczną. Pamiętajmy też, że wraz ze spadkiem temperatur w okresie jesiennym aktywność ryb także ulega obniżeniu, dlatego można zmniejszyć ilość dostarczanego im pokarmu. Zbyt duża jego ilość może gnić i zanieczyszczać sadzawkę.

Zobacz także