Pielęgnacja roślin - poradnik

Czy podcinanie drzew jest konieczne?

Cel podcinania drzew i krzewów owocowych to:

  • Umożliwienie równomiernego dostępu światła w głąb korony, co sprzyja dojrzewaniu owoców.
  • Umożliwienie prawidłowego przesychania liści i gałęzi po opadach dzięki dostępowi powietrza. Zapobiega to rozwojowi chorób takich jak grzybice.
  • Usunięcie pędów, które są w złym stanie bądź nie rokują dobrze na następny sezon.
  • Dążenie do uzyskania jak największej ilości pędów skierowanych do dołu, gdyż one podczas owocowanie nie mają tendencji do pękania.
  • Osiągniecie dekoracyjnego efektu.

drzewo owocowePrzy cięciu i formowaniu drzew owocowych należy pamiętać, że drzewa ziarnkowe, takie jak jabłoń lub grusza są bardziej odporne na szkodliwe efekty przycinania niż drzewa pestkowe takie jak wiśnie, czereśnie, śliwy czy brzoskwinie. Te drzewa są bardziej delikatne i podatne na choroby wynikające z zakażenia rany po cięciu. Należy zatem ograniczyć ten zabieg do minimum. Na drzewach pestkowych wycinamy tylko pędy suche i zniszczone oraz te, które zbytnio zagęszczają koronę. Należy również zdjąć z gałęzi zaschnięte owoce tzw. mumie, gdyż na nich mogą przezimować chorobotwórcze patogeny zagrażające roślinom na wiosnę. Cięcie brzoskwiń powinno zwiększyć dwukrotnie ilość pędów, na których pojawiają się owoce gdyż drzewa te owocują na pędach jednorocznych.

Jak uprawiać kabaczek?

kabaczek
Kabaczek należy do rodziny dyniowatych i jest warzywem lekkostrawnym o łagodnym smaku. Warto wiedzieć, że jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera beta-karoten, żelazo, fosfor, prowitaminę A i witaminę C. Kabaczek można przyrządzić na kilkanaście sposobów. Świetnie sprawdza się jako składnik leczo, jako dodatek do duszonego mięsa, faszerowany, czy też panierowany w bułce tartej lub cieście. Kabaczek nie jest trudny w uprawie, preferuje jednak miejsca o podłożu próchniczym, żyznym. Najlepiej zasiać go w drugiej połowie maja. Warto wiedzieć, że kabaczek możemy również uprawiać w doniczce, np. na tarasie lub balkonie. Pamiętać należy, że dyniowate nie lubią przesadzania, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, wybierając miejsce do ich uprawy.

Jak uprawiać migdałek pełnokwiatowy?

migdałekMigdałek występuje jako krzew, bądź też szczepiony jako niskie drzewko. Jest to przepiękna roślina o ładnych, różowych kwiatach, podobnych do małych różyczek. Migdałek zakwita pod koniec kwietnia lub w maju, pokrywając dość gęsto gałązki małymi kwiatkami. Preferuje on miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów o podłożu żyznym, dość wilgotnym i wcześniej uprawianym. Nie lubi natomiast gleby piaszczystej, gliniastej i podmokłej. Migdałek nie znosi mrozu, dlatego warto okryć go słomą lub usypać kopczyk ziemi nad korzeniami. Przy pielęgnacji tego krzewu ważne jest jego przycinanie. Zabieg ten wykonujemy co 3-4 lata.

Przeczytaj: Migdałek - ozdobny krzew liściasty o bujnym kwiatostanie

Zobacz także