Prace w ogrodzie - poradnik

Czy lampy słoneczne do ogrodu to dobry pomysł?

lampy ogrodoweLampy słoneczne stanowią dobrą opcję dla tych którzy nie mają możliwości założenia instalacji elektrycznej na działce bądź wiązałoby się to z dużą przebudową już urządzonego terenu, a chcieliby, aby wieczorem ich ogród pięknie wyglądał. Należy pamiętać, że lampy zewnętrzne powinny być trwałe, szczelne i odporne na wilgoć, zmiany temperatury i wiatr.
Przy wyborze lamp na pewno warto zastanowić się nad lampami solarnymi. Są to bowiem lampy, które korzystają z energii słonecznej, a więc nic nas nie kosztują. Tego typu lampa ładuje się w ciągu dnia, a potem przetrzymuje energię w zamontowanym akumulatorze i włącza się automatycznie dopiero po nastaniu zmierzchu. Należy zatem zadbać o to by lampa stała w miejscu najbardziej nasłonecznionym, aby mogła bez problemu się naładować. Pełny akumulator będzie dawał nam światło przez około 8 godzin. Warto wiedzieć również, że tego typu fotoogniwa są w stanie wytrzymać nawet 20 lat dostarczając około 100 000 godzin światła.

Jak chronić rośliny przed mrozem?

ogród zimąKiedy zaczynają się chłodne dni, warto zainteresować się roślinami, które mamy w naszym ogrodzie i zorientować się, które z nich będą wymagały szczególnej ochrony przed zimą. Pamiętajmy, że część roślin może wymagać wykopania ich z ziemi i przeniesienia do pomieszczeń, część trzeba będzie okryć, a niektóre zniosą zimę bez większej ochrony. I tak np. byliny, których część naziemna zamiera, najlepiej jest okryć ściółką, słomą, liśćmi bądź gałązkami drzew iglastych. W przypadku młodych drzewek i krzewów najlepiej ochronić je poprzez owinięcie słomą lub matami bambusa. Wyjątkiem będą tu chociażby krzewy róż, które najlepiej jest zabezpieczyć poprzez usypanie na nasady pędów kopczyków ziemi. Do ochrony roślin niewielkich rozmiarów i pojedynczych możemy wykorzystać specjalne klosze, które kupimy w sklepie ogrodniczym.

Jakie lampy elektryczne wybrać?

oświtlenie w ogrodzieKażdy z nas chciałby aby jego ogród był dobrze oświetlony zwłaszcza wieczorem. Zależy nam jednak na oświetleniu trwałym, dość tanim w eksploatacji i bezpiecznym. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup powinniśmy zastanowić się jaką rolę mają spełniać np. czy mają wskazywać drogę od furtki do domu, oświetlać miejsce wypoczynku czy może być jedynie dekoracją. Bardzo ważne też przed wyborem lamp jest zorientowanie się jaki chcemy efekt oświetleniowy otrzymać, jakim napięciem będą zasilane i jak długo mają świecić w ciągu doby. I tak np. do oświetlenia stałego warto wybierać oprawy przystosowane do świetlówek kompaktowych, lamp rtęciowych lub sodowych. Do krótkiego świecenia nadają się natomiast oprawy nadające się do żarowych źródeł światła.
Do oświetlenia ścieżek w ogrodzie, czy podświetlenia krzewów wystarczą oprawy do 50cm. Do oświetlenia np. żywopłotu, elewacji, czy też drzew polecamy reflektory, które świetnie oświetlą wysoką powierzchnię.  Jeśli zależy nam jednak na oświetleniu podjazdu, czy też dróżek znajdujących się wokół domu bądź ogrodzenia świetnie sprawdzą się kinkiety umieszczone na ścianie domu, czy ogrodzenia. Dodatkowo nadadzą ciekawego wyglądu naszemu ogrodowi.

Zobacz także