Oczka wodne - poradnik

Czy grzybienie-lilie wodne nadają się do oczek wodnych?

lilie wodneLilie wodne jak popularnie nazywane są grzybienie są przepięknymi różnokolorowymi bylinami rosnącymi w wodzie. Ich kwiaty otwierają się jedynie w ciepłe dni, a u gatunków tropikalnych o zmierzchu. Są to rośliny, które najczęściej spotykamy w jeziorach czy też stawach, natomiast świetnie nadają się one również do uprawy w ogrodowym oczku wodnym. Dodatkową zaletą uprawy tej rośliny, poza ozdobą naszego zbiornika jest to, że pomagają one utrzymać czystość wody. Ich duże, okrągłe liście świetnie zasłaniają wodę przed słońcem co powoduje, że ograniczają rozwój glonów. Nadają się świetnie do oczek o umiarkowanych rozmiarach, do zbiorników głębszych i większych polecane są konkretne odmiany np. Newton czy Ellisiana.

Jak uzdatnić wodę w oczku wodnym?

oczko wodnePrzez kilka dni po napełnieniu sadzawki wodą może ona pozostać mętna, nie należy jej wtedy wymieniać, można jedynie usunąć „kożuch” unoszący się na powierzchni. Jeśli chcemy hodować w oczku wodnym ryby, należy wpuścić je do wody, która stała ok. 2 tygodni w celu odparowania szkodliwego chloru. Poziom wody w sadzawce, w której są ryby uzupełniamy także wodą odstaną przez kilka dni lub zebraną wcześniej deszczówką. Jeśli potrzebujemy natychmiast pozbyć się chloru z wody, można zastosować dostępne w sklepach ogrodniczych preparaty, takie jak ANTYCHLOR Pond, Terapond AquaSafe lub Terapond Aquafit. W walce z glonami, które mogą być niebezpieczne dla ryb w stawie pomogą preparaty SERA Pondmorena czy Biopreparat Trigger-3.

Jak przygotować oczko wodne do jesieni?

oczko wodnePod koniec lata w zbiorniku wodnym zaczynają przeważać procesy rozkładu, co powoduje pogorszenie się jakości wody w sadzawce. Aby temu zapobiec, należy przede wszystkim dbać o całkowite usuwanie opadłych na  powierzchnię wody liści, gdyż gnijąc będą one zakwaszały zbiornik. Oprócz usuwania liści ważne jest także pozbywanie się uschłych części nadziemnych roślin. Oprócz tych działań można także zastosować Biopreparat Trigger-3, który szybko pozwoli osiągnąć w oczku wodnym równowagę biologiczną. Pamiętajmy też, że wraz ze spadkiem temperatur w okresie jesiennym aktywność ryb także ulega obniżeniu, dlatego można zmniejszyć ilość dostarczanego im pokarmu. Zbyt duża jego ilość może gnić i zanieczyszczać sadzawkę.

Zobacz także