Oczka wodne - poradnik

Czy do oczek wodnych można stosować wodę ze studni głębinowej?

oczko wodneWykorzystując do oczka wodnego wodę ze studni warto wiedzieć, że musimy dostosować ją do wymogów jakie woda w zbiorniku powinna spełniać. Pamiętajmy, że wodę stabilizujemy dopiero po wlaniu jej do zbiornika. Jeśli tego nie zrobimy narażamy się na powstawanie dużej ilości glonów i sinic. Warto widzieć, że nawet najlepsze systemy filtrujące nie będą skuteczne, jeśli wpierw nie zbuforujemy odpowiednio wody. Jej parametry muszą być stabilne, w przeciwnym razie musimy liczyć się z pogorszeniem stanu naszej wody w oczku. Pomoże nam w tym stosowanie kilka razy w sezonie odpowiednich środków pielęgnacyjnych, które będą stabilizować parametry wody, napowietrzać ją, będą działały bakteriobójczo oraz zapobiegały powstawaniu glonów.

Jak uzdatnić wodę w oczku wodnym?

oczko wodnePrzez kilka dni po napełnieniu sadzawki wodą może ona pozostać mętna, nie należy jej wtedy wymieniać, można jedynie usunąć „kożuch” unoszący się na powierzchni. Jeśli chcemy hodować w oczku wodnym ryby, należy wpuścić je do wody, która stała ok. 2 tygodni w celu odparowania szkodliwego chloru. Poziom wody w sadzawce, w której są ryby uzupełniamy także wodą odstaną przez kilka dni lub zebraną wcześniej deszczówką. Jeśli potrzebujemy natychmiast pozbyć się chloru z wody, można zastosować dostępne w sklepach ogrodniczych preparaty, takie jak ANTYCHLOR Pond, Terapond AquaSafe lub Terapond Aquafit. W walce z glonami, które mogą być niebezpieczne dla ryb w stawie pomogą preparaty SERA Pondmorena czy Biopreparat Trigger-3.

Jak przygotować oczko wodne do jesieni?

oczko wodnePod koniec lata w zbiorniku wodnym zaczynają przeważać procesy rozkładu, co powoduje pogorszenie się jakości wody w sadzawce. Aby temu zapobiec, należy przede wszystkim dbać o całkowite usuwanie opadłych na  powierzchnię wody liści, gdyż gnijąc będą one zakwaszały zbiornik. Oprócz usuwania liści ważne jest także pozbywanie się uschłych części nadziemnych roślin. Oprócz tych działań można także zastosować Biopreparat Trigger-3, który szybko pozwoli osiągnąć w oczku wodnym równowagę biologiczną. Pamiętajmy też, że wraz ze spadkiem temperatur w okresie jesiennym aktywność ryb także ulega obniżeniu, dlatego można zmniejszyć ilość dostarczanego im pokarmu. Zbyt duża jego ilość może gnić i zanieczyszczać sadzawkę.

Zobacz także