Prace w ogrodzie - poradnik

Czy budowa studni jest opłacalna?

studnia w ogrodzieWybudowanie studni na działce jest przedsięwzięciem dość kosztownym. Do kosztów wykopania lub wywiercenia otworu należy doliczyć jeszcze koszty filtracji wody oraz wyposażenia studni w pompę. Wielu inwestorów decyduje się jednak na powyższą budowę, ponieważ w przeliczeniu na późniejszy okres czerpania wody – inwestycja jest opłacalna. Woda, którą dostarczają nam wodociągi jest coraz droższa, a biorąc pod uwagę, że ma ona służyć nam również do podlewania ogrodu lub, np. mycia samochodu – miesięczna kwota do zapłacenia dostawcy – nie jest wcale mała. Dodatkowo studnia – odpowiednio wykończona ponad poziomem gruntu – to prawdziwa ozdoba niemal każdego ogrodu.

Popiół drzewny - wykorzystanie

popiół z kominka
Popiól drzewny można wykorzystać w ogrodzie.
Nie wszyscy wiedzą, że popiół powstały ze spalania drewna w domowym kominku można praktycznie wykorzystać. Popiół nadaje się tak do posypywania oblodzonych nawierzchni wokół domu, jak i do ochrony roślin przed mrozem oraz ich nawożenia. Można mieszać go z glebą poprzez rozsypywanie po jej powierzchni, ale lepsze rezultaty uzyskuje się, kiedy popiół zostanie dosypany do kompostownika. Wówczas, przy prawidłowym sporządzeniu kompostu – można zupełnie za darmo pozyskać pełnowartościowy i ekologiczny nawóz do ogrodu lub na działkę. Ponadto, popiół bywa także stosowany do zwalczania ślimaków. W tym jednak przypadku jest skuteczny jedynie do pierwszych opadów deszczu.

Ogrodzenie drewniane – czy to dobry pomysł?

drewniane ogrodzenieDrewno stosuje się na ogrodzenia od bardzo dawna. Drewniane płoty kojarzone są przeważnie z krajobrazem wiejskim, ponieważ niegdyś właśnie tam najczęściej takie stawiano. Aktualnie drewniane ogrodzenie niekoniecznie musi być wykonane z prostych sztachet. Można zrobić je też desek lub z bali. Trzeba jednak pamiętać, że drewno jest surowcem trwałym jedynie pod warunkiem odpowiedniego zaimpregnowania go i późniejszego konserwowania oraz dbałości o nie. Istnieją inne, lepsze materiały, z których można wykonać ogrodzenie, ale nie ma przeciwwskazań, aby powstało  ono właśnie z drewna. Drewno doskonale komponuje się ze słupami z cegły lub z kamieni naturalnych.

Zobacz także