Szkodniki - poradnik

Czego użyć po ukąszeniu przez komara?

komarWiosna oraz następujące po niej lato poza piękną pogodą, kwitnącymi kwiatami i drzewami, budzi do życia również owady, w tym komary. Ukąszenie przez komara nie należy do rzeczy przyjemnej, gdyż efektem jest zaczerwienienie, silny świąd, a czasem nawet obrzęk i ból. Na szczęście na rynku są dostępne różne rodzaje preparatów do łagodzenia efektu ukąszenia. Do najbardziej popularnych należą żele zawierające maleinian dimetindenu czy hydrocortisone. Innym sposobem jest nacieranie ukąszonego miejsca octem, Amolem, bądź cebulą.  W aptekach są również dostępne mocniejsze środki, które działają znieczulająco, przeciwświądowo, chłodząco i przeciwzapalnie. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że często działają również na inne rzeczy, jak np. poparzenie pokrzywą, czy inne odczyny alergiczne.

Jak usunąć kleszcza?

kleszczBardzo ważne jest aby po powrocie z miejsc, w których kleszcze występują tj. pola, łąki, czy też las rozebrać się i dobrze obejrzeć. Jeśli zauważymy, że w ciało wbił nam się kleszcz musimy go jak najszybciej usunąć, aby zmniejszyć możliwość zachorowania, jeśli kleszcz był zarażony. Usunąć kleszcza można na kilka sposobów, jeśli jednak boimy się zrobić to sami, najlepiej udać się do lekarza, który go nam usunie. Jeśli zdecydujemy się zrobić to sami, pamiętajmy o podstawowych zasadach tzn. kleszcza zawsze musimy złapać całego, tuż przy skórze (możemy użyć pęsety) i zdecydowanie pociągnąć wyrywając go w całości, bardzo ważne jest aby go nie urwać, żeby żaden kawałek nie pozostał w ciele, bo ciężko będzie wydostać tylko jego część. Kolejną bardzo ważną rzeczą jest przetarcie miejsca po kleszczu spirytusem, aby zdezynfekować to miejsce. Pamiętajmy, że nie należy: smarować go masłem, olejem, zgniatać i wyciskać.

Jak chronić przed meszkami i komarami małe dziecko?

komarOkres wiosenno-letni przynosi nam poza dłuższym dniem, wyższą temperaturą i rozkwitem roślin również komary i meszki. Są one bardzo uciążliwe dla osób dorosłych, a co dopiero dla małych dzieci czy niemowląt. Na rynku mamy dostępnych mnóstwo preparatów przeciwko tym owadom, ale niestety duża część z nich nie nadaje się dla małych dzieci i niemowląt. Warto wiedzieć, że o ile meszki atakują głównie w dzień, to komary są najbardziej aktywne wieczorem i w nocy. Aby uchronić nasze dziecko przed ukąszeniem skutecznym sposobem jest zasłanianie łóżeczka moskitierą lub siatką. Można też zamontować taką ochronę na okno, aby owady nie wleciały do pokoju. Dodatkowo warto w pokoju postawić miseczkę z olejkiem eterycznym, np. lawendowym, miętowym, goździkowym, gdyż owady te nie lubią tych zapachów. Warto pomyśleć również o ubraniu dziecka tak, aby zasłonić jak największą powierzchnię ciała.

Zobacz także