Pielęgnacja roślin - poradnik

Co zrobić, aby konwalia nie rozkrzewiła się nadmiernie?

konwaliaKonwalia jest rośliną, która rozrasta się samoistnie poprzez system korzeniowy. Aby nie występowała w ogrodzie w miejscach niepożądanych i nie przeszkadzała rozwijać się innym roślinom - należy od samego początku wyznaczyć granice, w których oczekujemy zielonego kobierca jej liści i pachnącego kwiatu. Dobrym rozwiązaniem jest wkopanie w ziemię krawężnika, który utrudni ekspansję konwalii. Można również posadzić ją w skrzynkach ogrodniczych. Jeśli nie chcemy, aby były one widoczne –  należy ukryć je pod ziemią. Jeżeli konwalia mimo zabiegów „wędruje” po ogrodzie – trzeba sukcesywnie usuwać roślinę z miejsc, w których nie chcemy jej występowania.

Jak uprawiać kabaczek?

kabaczek
Kabaczek należy do rodziny dyniowatych i jest warzywem lekkostrawnym o łagodnym smaku. Warto wiedzieć, że jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera beta-karoten, żelazo, fosfor, prowitaminę A i witaminę C. Kabaczek można przyrządzić na kilkanaście sposobów. Świetnie sprawdza się jako składnik leczo, jako dodatek do duszonego mięsa, faszerowany, czy też panierowany w bułce tartej lub cieście. Kabaczek nie jest trudny w uprawie, preferuje jednak miejsca o podłożu próchniczym, żyznym. Najlepiej zasiać go w drugiej połowie maja. Warto wiedzieć, że kabaczek możemy również uprawiać w doniczce, np. na tarasie lub balkonie. Pamiętać należy, że dyniowate nie lubią przesadzania, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, wybierając miejsce do ich uprawy.

Jak uprawiać migdałek pełnokwiatowy?

migdałekMigdałek występuje jako krzew, bądź też szczepiony jako niskie drzewko. Jest to przepiękna roślina o ładnych, różowych kwiatach, podobnych do małych różyczek. Migdałek zakwita pod koniec kwietnia lub w maju, pokrywając dość gęsto gałązki małymi kwiatkami. Preferuje on miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów o podłożu żyznym, dość wilgotnym i wcześniej uprawianym. Nie lubi natomiast gleby piaszczystej, gliniastej i podmokłej. Migdałek nie znosi mrozu, dlatego warto okryć go słomą lub usypać kopczyk ziemi nad korzeniami. Przy pielęgnacji tego krzewu ważne jest jego przycinanie. Zabieg ten wykonujemy co 3-4 lata.

Przeczytaj: Migdałek - ozdobny krzew liściasty o bujnym kwiatostanie

Zobacz także