Pielęgnacja roślin - poradnik

Co to są nawozy organiczne?

Nawozy organiczne produkuje się z substancji organicznej bądź z mieszaniny różnych substancji organicznych. Zaliczamy do nich:

  • kompostobornik,
  • komposty,
  • gnojówkę,
  • torf,
  • słomę
  • przyorywane resztki roślinne.

Nawozy organiczne możemy jednak podzielić na dwie grupy: pochodzenia zwierzęcego (obornik, gnojówka,) i roślinnego (torf, słoma, kompost). Bez względu jednak na grupę  pochodzenia ten rodzaj nawozu jest bardzo polecany, gdyż nie działa od razu, a dopiero przy współpracy mikroorganizmów zawartych w glebie zaczyna być łatwo przyswajalny przez rośliny. Dzięki temu mogą one pobierać składniki pokarmowe przez cały okres wegetacyjny. Nawozy te wpływają również bardzo pozytywnie na właściwości fizyczne, chemiczne i biologiczne gleb.

Jak uprawiać kabaczek?

kabaczek
Kabaczek należy do rodziny dyniowatych i jest warzywem lekkostrawnym o łagodnym smaku. Warto wiedzieć, że jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera beta-karoten, żelazo, fosfor, prowitaminę A i witaminę C. Kabaczek można przyrządzić na kilkanaście sposobów. Świetnie sprawdza się jako składnik leczo, jako dodatek do duszonego mięsa, faszerowany, czy też panierowany w bułce tartej lub cieście. Kabaczek nie jest trudny w uprawie, preferuje jednak miejsca o podłożu próchniczym, żyznym. Najlepiej zasiać go w drugiej połowie maja. Warto wiedzieć, że kabaczek możemy również uprawiać w doniczce, np. na tarasie lub balkonie. Pamiętać należy, że dyniowate nie lubią przesadzania, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, wybierając miejsce do ich uprawy.

Jak uprawiać migdałek pełnokwiatowy?

migdałekMigdałek występuje jako krzew, bądź też szczepiony jako niskie drzewko. Jest to przepiękna roślina o ładnych, różowych kwiatach, podobnych do małych różyczek. Migdałek zakwita pod koniec kwietnia lub w maju, pokrywając dość gęsto gałązki małymi kwiatkami. Preferuje on miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów o podłożu żyznym, dość wilgotnym i wcześniej uprawianym. Nie lubi natomiast gleby piaszczystej, gliniastej i podmokłej. Migdałek nie znosi mrozu, dlatego warto okryć go słomą lub usypać kopczyk ziemi nad korzeniami. Przy pielęgnacji tego krzewu ważne jest jego przycinanie. Zabieg ten wykonujemy co 3-4 lata.

Przeczytaj: Migdałek - ozdobny krzew liściasty o bujnym kwiatostanie

Zobacz także