Pielęgnacja roślin - poradnik

Co to są nawozy mineralne?

nawózNawozy mineralne są mieszanką mocno skoncentrowanych składników mineralnych, które są łatwo przyswajalne przez rośliny. Dzięki temu są one bardzo wydajne, a efekty ich działania są widoczne w dużo krótszym czasie niż w przypadku użycia nawozów naturalnych i organicznych. Niestety jest też zagrożenie przenawożenia, dlatego należy stosować je dokładnie wg instrukcji. Jeśli przesadzimy z ilością nawozu niestety szkodliwie wpłynie to na glebę oraz rośliny w niej żyjące. Nawozy mineralne dzielą się na jednoskładnikowe i wieloskładnikowe. Dzięki pierwszym możemy uzupełniać konkretny, brakujący składnik ziemi, zakwaszać ją, czy odkwaszać. Należy jednak uważać, gdyż do stosowania ich trzeba mieć dużą wiedzę na temat potrzeb nawozowych konkretnych grup roślin. Dla początkujących ogrodników polecane są nawozy wieloskładnikowe, które posiadają odpowiednio skompleksowaną mieszankę składników mineralnych potrzebnych roślinie do prawidłowego wzrostu.

Jak uprawiać kabaczek?

kabaczek
Kabaczek należy do rodziny dyniowatych i jest warzywem lekkostrawnym o łagodnym smaku. Warto wiedzieć, że jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera beta-karoten, żelazo, fosfor, prowitaminę A i witaminę C. Kabaczek można przyrządzić na kilkanaście sposobów. Świetnie sprawdza się jako składnik leczo, jako dodatek do duszonego mięsa, faszerowany, czy też panierowany w bułce tartej lub cieście. Kabaczek nie jest trudny w uprawie, preferuje jednak miejsca o podłożu próchniczym, żyznym. Najlepiej zasiać go w drugiej połowie maja. Warto wiedzieć, że kabaczek możemy również uprawiać w doniczce, np. na tarasie lub balkonie. Pamiętać należy, że dyniowate nie lubią przesadzania, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, wybierając miejsce do ich uprawy.

Jak uprawiać migdałek pełnokwiatowy?

migdałekMigdałek występuje jako krzew, bądź też szczepiony jako niskie drzewko. Jest to przepiękna roślina o ładnych, różowych kwiatach, podobnych do małych różyczek. Migdałek zakwita pod koniec kwietnia lub w maju, pokrywając dość gęsto gałązki małymi kwiatkami. Preferuje on miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów o podłożu żyznym, dość wilgotnym i wcześniej uprawianym. Nie lubi natomiast gleby piaszczystej, gliniastej i podmokłej. Migdałek nie znosi mrozu, dlatego warto okryć go słomą lub usypać kopczyk ziemi nad korzeniami. Przy pielęgnacji tego krzewu ważne jest jego przycinanie. Zabieg ten wykonujemy co 3-4 lata.

Przeczytaj: Migdałek - ozdobny krzew liściasty o bujnym kwiatostanie

Zobacz także