Pielęgnacja roślin - poradnik

Bielenie drzew owocowych. Jak to robić i po co?

Bielenie drzew
Jeśli chodzi o zabieg bielenia drzew, to niestety powinniśmy zerwać z popularnym mitem, że robi się to w celu pozbycia się szkodników żyjących w spękaniach kory oraz dla ładnego wyglądu. Większość początkujących ogrodników, podążając za tym mitem bieli drzewa w marcu, kwietniu, a czasem nawet w maju, nie wiedząc, że jest to już tylko strata czasu i niepotrzebny wysiłek. Warto również wiedzieć, że bielenie drzew w maju niestety może narobić tylko szkód, gdyż przeszkadza w normalnej wegetacji drzew. Po co zatem wykonuje się bielenie? Po to, aby uchronić drzewa owocowe przed szkodliwymi, często bardzo dużymi różnicami temperatur, jakie są w nocy i w dzień w okresie zimowym. Takie skoki temperatur powodują, że drzewa przemarzają i zamiera zarówno kora, miazga, jak i drewno. Z tego właśnie powodu najlepszym okresem na bielenie drzew jest druga połowa grudnia.

Jakie rośliny nie tolerują nawożenia popiołem?

azaliePopiół bywa często używany do odkwaszania gleby. Są jednak rośliny, które akurat taką właśnie glebę tolerują najlepiej. Mowa tutaj o tzw. roślinach kwasolubnych, do których należą m.in.: różaneczniki, azalie, magnolie, borówki, jagody, wrzośce, wrzosy i inne. Rośliny te źle znoszą zawartość wapnia w glebie, a tym samym podsypanie pod nie popiołu drzewnego może spowodować zatrzymanie ich rozwoju lub nawet obumarcie. Pod roślinność innego typu popiół można stosować, ale dozując jego umiarkowaną ilość. Nadmiar popiołu może bowiem spowodować szkodliwe dla wszystkich roślin – zasolenie gleby. Odpowiednia dla większości gleb dawka popiołu wynosi 10 kg na 1000 m² powierzchni.

Jaki popiół nie nadaje się do wykorzystania w ogrodzie?

zdjęcie 1
Popiól drzewny można wykorzystać w ogrodzie.
Wykorzystywać w ogrodzie i wokół domu można jedynie popiół drzewny. Jest to odpad pozostający po spalaniu liściastych lub iglastych gatunków drewna. Za bardziej wartościowy dla roślin uchodzi popiół powstający w wyniku spalania drewna, pochodzącego z drzew liściastych. Do ogrodu w żadnym razie nie nadaje się popiół, będący wynikiem spalania drewna barwionego, makulatury, a tym bardziej śmieci i innych rzeczy, których palenie w piecach jest prawnie niedozwolone. W ogrodzie nie wykorzystamy również popiołu powstającego ze spalania węgla, miału węglowego itp. surowców. Co więcej – tego rodzaju popiół powinien być odpowiednio magazynowany, a następnie poddany utylizacji.

Zobacz także