Pielęgnacja roślin - poradnik

Ananas - pielęgnacja

ananasAnanas(Ananas Mill.) jest to dzika roślina pochodząca z tropikalnych rejonów Ameryki.

Dzikie rośliny mają liście osiągające długość ponad 1,2 m, uprawiane formy są karłowate i uprawiane są jako rośliny ozdobne. Mają piękne, ciemno zielone liście z białą obwódką i poprzecznymi smugami. Ananasy uprawiane w wysokiej temperaturze zakwitają jako rośliny dwu- lub trzyletnie. Po zakończeniu kwitnienia roślina umiera, ale powstaje dużo małych rozetek gotowych do ukorzenienia.

Pielęgnacja

Ananas należy podlewać do rozety liści raz na tydzień, natomiast do podstawek raz na dwa tygodnie. Przy podlewaniu do podstawek warto zastosować razem z wodą płynny nawóz, pamiętajmy jednak, że nie wolno wprowadzać nawozu do rozety liści.

Roślinę należy przesadzać raz na dwa lata w specjalne podłoże dla roślin ananasowatych.

Aby otrzymać nową roślinę, łatwo można ukorzenić młode rozetki powstałe z rozety matecznej po przekwitnięciu. Można także pokusić się o ukorzenienie rozety liści odciętej z owocu kupionego w sklepie. Wtedy należy jednak użyć specjalnego ukorzeniacza dostępnego w każdym sklepie ogrodniczym.

Jak uprawiać kabaczek?

kabaczek
Kabaczek należy do rodziny dyniowatych i jest warzywem lekkostrawnym o łagodnym smaku. Warto wiedzieć, że jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera beta-karoten, żelazo, fosfor, prowitaminę A i witaminę C. Kabaczek można przyrządzić na kilkanaście sposobów. Świetnie sprawdza się jako składnik leczo, jako dodatek do duszonego mięsa, faszerowany, czy też panierowany w bułce tartej lub cieście. Kabaczek nie jest trudny w uprawie, preferuje jednak miejsca o podłożu próchniczym, żyznym. Najlepiej zasiać go w drugiej połowie maja. Warto wiedzieć, że kabaczek możemy również uprawiać w doniczce, np. na tarasie lub balkonie. Pamiętać należy, że dyniowate nie lubią przesadzania, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, wybierając miejsce do ich uprawy.

Jak uprawiać migdałek pełnokwiatowy?

migdałekMigdałek występuje jako krzew, bądź też szczepiony jako niskie drzewko. Jest to przepiękna roślina o ładnych, różowych kwiatach, podobnych do małych różyczek. Migdałek zakwita pod koniec kwietnia lub w maju, pokrywając dość gęsto gałązki małymi kwiatkami. Preferuje on miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów o podłożu żyznym, dość wilgotnym i wcześniej uprawianym. Nie lubi natomiast gleby piaszczystej, gliniastej i podmokłej. Migdałek nie znosi mrozu, dlatego warto okryć go słomą lub usypać kopczyk ziemi nad korzeniami. Przy pielęgnacji tego krzewu ważne jest jego przycinanie. Zabieg ten wykonujemy co 3-4 lata.

Przeczytaj: Migdałek - ozdobny krzew liściasty o bujnym kwiatostanie

Zobacz także