ukryj

Poradnik ogrodniczy

Jak sadzić i pielęgnować borówkę amerykańską?

Czytaj więcej: , , , , , , , , , , , , , ,

borówka amerykańskaBorówka amerykańska to roślina wieloletnia i bardzo trudna w uprawie. Wymaga zaangażowania i dobrej jakości gleby. Wymaga gleby bardzo kwaśnej, o pH 4-5, a nawet 3,5-4 (oznaczane w KCl). Gleba musi być próchniczna, a optymalna zawartość próchnicy to 3,5% i więcej. Najlepsze są gleby z torfu kwaśnego. Na glebach lekkich niezbędne jest nawadnianie. Często woda z naturalnych zbiorników nie nadaje się do podlewania boróki, ze względu na zbyt wysoki odczyn i musi być zakwaszana. Poziom wody gruntowej nie może być wyższy niż 40 cm. Roślina wytrzymuje mrozy do -25° C. Przy -30°C mogą przemarzać cieńsze pędy, a nawet całe części rośliny wystające ponad warstwę śniegu. Wiosenne przymrozki mogą zniszczyć część kwiatów.

Przygotowanie podłoża i sadzenie

W warunkach uprawy amatorskiej należy pod każdą sadzonkę wykopać dół o głębokości ok. 40 cm, szerokości 50 cm i wypełnić go mieszanką gleby z torfem kwaśnym. Na plantacjach wybiera się głębokie bruzdy i wypełnia je mieszanką gleby z trocinami i korą. Sadzonki sadzi się w rozstawie między rzędami 2,5-3 m oraz odległości między sadzonkami ok. 1,5 m.

Pielęgnacja

Po zasadzeniu borówek przycina się pędy na wysokość kilku oczek ponad ziemią. Glebę w rzędach należy odchwaszczać ręcznie, między rzędami można mechanicznie. Wskazane jest ściółkowanie rzędów trocinami lub korą. Zmniejsza to parowanie wody, wzbogaca glebę w próchnicę (po pewnym czasie, gdy kora i trociny zgniją) oraz zwiększa jej kwasowość. Przez pierwsze kilka lat po zasadzeniu usuwa się tylko pędy przemarznięte i uschnięte. Po 3-4 latach należy usuwać również najstarsze bardzo drobne gałązki i skracać pędy bardzo wysokie. Po 7-8 latach należy wykonać silniejsze cięcie, nieprzycinane rośliny mają bowiem skłonność do naprzemiennego obfitego owocowania co 2 lata.

Nawożenie

Do nawożenia używa się wyłącznie nawozów kwaśnych. Każdej wiosny należy nawozić siarczanem potasu i siarczanem amonu. Nie należy stosować nawozów fosforowych, gdyż wnoszą one do gleby wapń.

Więcej informacji

Sprawdź także:

E-mieszkanie

E-okna

  • Projekt ogrodu zimowego

    Projekt ogrodu zimowego

    Budowa własnej oranżerii kojarzy się jednak z czymś skomplikowanym i czasochłonnym. Nie musi tak być...

E-izolacje

  • Walka z grzybem na ścianach

    Walka z grzybem na ścianach

    Jeżeli na ścianach domu pojawiły się szarobrunatne plamy, przypominające pajęczynę, to pewne, że zaatakował ją grzyb.

E-instalacje

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter