ukryj

Poradnik ogrodniczy

Czy budowa ogrodzenia wymaga pozwolenia na budowę?

Czytaj więcej: , , ,

ogrodzenie działkiBudowa ogrodzenia nie wymaga pozwolenia na budowę. W niektórych przypadkach potrzebne jest zgłoszenie, czyli zawiadomienie starostwa o zamiarze wykonania ogrodzenia. Zgłosić należy budowę lub remont ogrodzeń:
- od strony dróg, ulic, placów, torów kolejowych i innych miejsc publicznych oraz o wysokości powyżej 2,2 m ? bez względu na to, czy są sytuowane od strony drogi, czy od strony działki sąsiada.
Ogrodzenia, których wysokość nie przekracza 2,2 m, budowane pomiędzy sąsiednimi działkami, nie wymagają ani pozwolenia, ani zgłoszenia.
Zgłoszenia należy dokonać co najmniej 30 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia robót budowlanych. W zgłoszeniu trzeba określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia. Należy też dołączyć oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, a także - w zależności od potrzeb - odpowiednie szkice lub rysunki. Może je wykonać sam inwestor.
Do budowy ogrodzenia można przystąpić, jeżeli w terminie 30 dni od daty doręczenia zgłoszenia właściwy organ nie wniesie sprzeciwu w drodze decyzji.
Powodem sprzeciwu może być naruszenie ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub innych przepisów, na przykład ustawy o drogach publicznych lub przepisów techniczno-budowlanych.
Budowę ogrodzenia należy rozpocząć w ciągu dwóch lat od określonego w zgłoszeniu terminu. Po ich upływie konieczne będzie nowe zgłoszenie. Prowizoryczne ogrodzenie mające na celu jedynie zabezpieczenie placu budowy na czas wykonywania robót budowlanych nie wymaga zgłoszenia.

Sprawdź także:

E-łazienki

 • Naturalne kosmetyki

  Naturalne kosmetyki

  Rozwój nowoczesnych technologii, w tym medycyny i kosmetologii, spowodował, że mocno odeszliśmy od dobrodziejstw natury,

E-mieszkanie

 • Drewniany stół jak rzeka

  Drewniany stół jak rzeka

  Stół to nie tylko prosty mebel, przy którym można zjeść posiłek. Coraz częściej to także bardzo dekoracyjny element...

E-izolacje

E-instalacje

 • Jakie szambo?

  Jakie szambo?

  Do wyboru są gotowe zbiorniki z betonu lub tworzywa sztucznego. Jedne i drugie mają zalety, ale też i wady.

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter