ukryj

Poradnik ogrodniczy

Uprawa cytrusów w warunkach domowych

Czytaj więcej: , , , , , ,

CytrynyCytrusy pochodzą z Azji Wschodniej, skąd dotarły do Europy, aż po wybrzeża Morza Śródziemnego. Najczęściej uprawianym gatunkiem były pomarańcze Citrus sinensis i cytryny Citrus limon. Chętnie ozdabiano nimi ogrody, na zimę przenosząc je do pomieszczeń.

Trzymanie dzikich odmian cytrusów w domu może być uciążliwe ze względu na ich duże rozmiary. Dlatego warto spróbować z uprawą odmian mini, np. C. mitis "Calamondin" pochodzącą z Filipin czy C. aurantium myrtifoiia - tzw. chińskie karłowe drzewo pomarańczowe. Bardzo atrakcyjna jest także C. taitensis o chińskiej odmianie "Otaheite", ponieważ jej owoce dojrzewają na święta Bożego Narodzenia.

Cytrusów nie można rozmnażać z pestek, gdyż otrzymane w ten sposób rośliny tzw. dziczki będą rozrastały się w kolczaste i gęste krzewy. Cytrusy otrzymane z pestek są niezbyt ozdobne i prawie nigdy nie kwitną i nie owocują, co sprawia, że są jeszcze mniej atrakcyjne. Jeśli chcemy mieć w domu piękne cytrusy, należy kupić je odpowiednio przygotowane - będą zaszczepione na właściwej podkładce gwarantującej ładny wzrost. Cytrusy to rośliny rosnące powoli, ich owoce rozwijają się ponad rok, więc na drzewach często rosną razem kwiaty i owoce.

Pielęgnacja cytrusów

Latem cytrusy należy wystawić na zewnątrz i do połowy sierpnia obficie podlewać. Po jesiennych ochłodzeniach wstawiamy rośliny do pomieszczenia z temperaturą nie przekraczającą 6°C. Podłoże, w którym uprawiamy cytrusy powinno być stale wilgotne, również zimą. Twardość wody, jaką używamy do podlewania nie ma znaczenia. W okresie letnim należy rośliny nawozić co tydzień do końca sierpnia, potem całkiem przestać. Jeśli jest to konieczne, można podciąć cytrusy wczesną wiosną, nie jest to jednak zalecane ze względu na stratę dużej ilości paków kwiatowych. Młode siewki należy przesadzać co roku, a starsze rośliny co dwa, trzy lata. Pamiętajmy, że zbyt wysoka temperatura i wilgotne podłoże mogą spowodować opadnięcie liści.

Sprawdź także:

Urządzone.pl

  • Tekstylia we wnętrzu

    Tekstylia we wnętrzu

    Czy można całkowicie przeobrazić wnętrze mając do dyspozycji zaledwie 100 złotych?

E-dach

  • Nowoczesne poddasze

    Nowoczesne poddasze

    Nowoczesne poddasze zostało zaprojektowane przez architektów z firmy A1 i znajduje się w Pradze.

E-mieszkanie

E-instalacje

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter