ukryj

Poradnik ogrodniczy

Co to są ziemiórki i jak sobie z nimi radzić?

Czytaj więcej: , , , , ,

Ziemiórki to owady z rodzaju muchówek. Ich niewielkie rozmiary i delikatna budowa przypomina trochę muszki owocowe. Dorosłe osobniki przyciąga bogata w składniki mineralne ziemia, w której rosną rośliny lubiące wilgoć. To właśnie w takim podłożu ziemiórki składają jaja, z których wylęgają się larwy o długości ok. 7 mm. Są one przezroczyste z czarną głową i widocznym, ciemnym przewodem pokarmowych.

ziemiórkaŹródło: Wikipedia, Autor: Mirella Liszka, Lic. CC-BY-SA 3.0

Dorosłe osobniki nie są szkodnikami, to larwy potrafią zniszczyć rośliny. Gdy podłoże jest wilgotne, żywią się one jego składnikami organicznymi, więc nie ma problemu. Pojawia się on dopiero, kiedy gleba, w której uprawiamy rośliny, przeschnie. Wtedy bowiem larwy ziemiórek zaczynają szukać pożywienia z dużą zawartością wody i najczęściej natrafiają na soczyste korzenie. Potrafią one tak zniszczyć system korzeniowy rośliny, że prowadzi to do jej śmierci. Najbardziej zagrożone są siewki i młode rośliny, które nie mają jeszcze zdrewniałych korzeni, starszym roślinom ziemiórki nie wyrządzają tak dotkliwych szkód.

Należy pamiętać, że jeśli uprawiamy rośliny lubiące wilgoć, szczególnie te rosnące  na podłożach torfowych, to pojawienie się ziemiórek jest niemal pewne. A wystarczy jeden lub dwa dni suszy, by zaczęły one zagrażać roślinom.

Zwalczanie. Jeśli larwy już pojawią się w doniczce, nie można dopuścić do przesuszenia podłoża. Utrzymując stałą wilgotność będziemy mieć pewność, że larwy nie zainteresują się korzeniami naszej rośliny. Aby to osiągnąć, dobrym pomysłem jest np. wstawienie doniczki do miski z wodą.

Można też próbować zbierać larwy z gleby ręcznie, ale jest to zajęcie pracochłonne, niegwarantujące skuteczności ze względu na ich bardzo dużą ilość.

Rozstawienie między doniczkami żółtych pojemników z wodą spowoduje, że przyciągnięte ich kolorem owady będą wpadać do niej i topić się.

Najbardziej skuteczne metody zwalczania ziemiórek to jednak stosowanie preparatów chemicznych. Ziemię w zainfekowanej doniczce należy dwukrotnie, w odstępie 14 dni, podlać roztworem środka Nomolt 150 SC (0,5ml na 1l wody) lub Cascade 050 EC (1ml na 1lwody).

Można także zastosować dostępne w supermarketach żółte tabliczki z klejem, do których przykleją się dorosłe ziemiórki, co uniemożliwi im rozmnażanie i składanie jaj w podłożu.

Istnieje także profesjonalny preparat biologiczny zawierający nicienie Steinernema feltiae, będące naturalnym wrogiem ziemiórek. Sprzedawany jest on jednak w dużych opakowaniach i nadaje się do stosowania w szklarniach, gdzie duża powierzchnia zarażona tymi szkodnikami może być przyczyną znacznych strat w plonach.

Sprawdź także:

E-dach

  • Nowoczesne poddasze

    Nowoczesne poddasze

    Nowoczesne poddasze zostało zaprojektowane przez architektów z firmy A1 i znajduje się w Pradze.

E-mieszkanie

E-okna

  • Projekt ogrodu zimowego

    Projekt ogrodu zimowego

    Budowa własnej oranżerii kojarzy się jednak z czymś skomplikowanym i czasochłonnym. Nie musi tak być...

E-ściany

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter