Jak uprawiać liriope. Roślinę, która kwitnie jak szafirki

Katarzyna Józefowicz
Liriope szafirkowe to ciekawa propozycja zarówno dla miłośników traw ozdobnych, jak i kwiatów.
Liriope szafirkowe to ciekawa propozycja zarówno dla miłośników traw ozdobnych, jak i kwiatów. Leoleobobeo - pixabay.com
Wygląda jak kępa ozdobnej trawy, ale na przełomie lata i jesieni zakwita jak wiosenne szafirki. Podpowiadamy, jak uprawiać liriope szafirkowe i o co zadbać, żeby było ozdobą ogrodu.

Jak wygląda liriope szafirkowe

Liriope szafirkowe to roślina która może nas naprawdę zaskoczyć. Wygląda trochę jak trawa, gdyż w sezonie tworzy ładne, gęste kępy wąskich, dość długich, trawiastych, przewieszających się łukowato, zielonych liści. Ale trawą nie jest, o czym przekonamy się pod koniec lata (sierpień-wrzesień/październik), kiedy będziemy mogli podziwiać jej urocze kwiaty. I tu spotka nas kolejna niespodzianka.

Kwiaty liriope do złudzenia przypominają kwiaty dobrze nam znanych, wiosennych szafirków, tyle że pojawiają o zupełnie innej porze roku i tworzą wyższe, grubsze kłosy. Tak więc choć roślina jest nieduża (ok. 30 cm wys.) i jeszcze mało popularna, z pewnością zasługuje na większą uwagę właśnie ze względu na swoje zaskakujące walory ozdobne.

Odmiany liriope, które warto mieć w ogrodzie

Co ciekawe, posiada też kilka odmian uprawnych i chociaż w postaci czystego gatunku prezentuje się naprawdę atrakcyjnie, jej odmiany także są bardzo interesujące. Do ciekawszych należą m.in.:

  • „Big Blue” - kwiatostany długie, gęste, fioletowe, wys. ok. 40 cm,
  • „Gold-banded” - kwiaty liliowo-fioletowe, liście zielone, ozdobione wzdłuż brzegów żółtymi pasami, które w dużym cieniu mogą zanikać, wys. ok. 30-40 cm, kwitnie wrzesień-październik,
  • „Monroe White” - kwiaty białe, wys. ok. 30 cm, kwitnie sierpień-październik,
  • „Royal Purple” - kwiatostany purpurowo-fioletowe, gęste, wys. ok. 30 cm, kwitnie wrzesień-październik,
  • „Variegata” - kwiaty fioletowe, liście zielone z białym marginesem, bardziej wrażliwa od innych odmian na mróz, wys. ok. 30 cm, kwitnie lipiec-sierpień,
  • „Ingwersen” - kwiaty różowoliliowe, wys. ok. 35 cm, kwitnie sierpień-wrzesień.

Liriope szafirkowe najatrakcyjniej wygląda w porze kwitnienia, ale żeby mogło każdego roku wydawać liczne kwiaty, musi mieć zapewnione odpowiednie warunki uprawowe. Przede wszystkim oczekuje półcienistego, ciepłego i osłoniętego stanowiska oraz żyznego, próchniczego, wilgotnego podłoża o lekko kwaśnym odczynie pH.

Jak zadbać o liriope zimą

Ponieważ liriope pochodzi z Chin i Japonii, czyli krajów o łagodniejszym klimacie, w Polsce nie zawsze dobrze radzi sobie z niskimi temperaturami (znosi spadki temperatur do -18/-20°C) i w surowe zimy może przemarzać. Aby temu zapobiec, roślinę najlepiej uprawiać w najcieplejszych rejonach kraju i sadzić na ciepłych, osłoniętych stanowiskach. Warto też okrywać kępy na zimę stroiszem lub obsypywać liśćmi, trocinami bądź torfem.

W chłodniejszych rejonach kraju rozwiązaniem może być uprawa liriope w pojemniku, który na sezon letni dołujemy w ogrodzie, a na zimę przenosimy do chłodnego, jasnego pomieszczenia i od czasu do czasu podlewamy.

Bez względu jednak na to, czy bylina zimuje w ogrodzie czy w pomieszczeniu, zachowuje swoje liście, które w czasie chłodów mogą zbrunatnieć. Nie jest to jednak problem, gdyż wiosną i tak powinny zostać przycięte, aby roślina mogła lepiej się krzewić i rozrastać. Jeśli jednak wiosną liście pozostają ładne i zielone, wystarczy jedynie usunąć z kępy te uszkodzone i przemarznięte.

Kiedy sadzić liriope

Najczęściej w sprzedaży są ukorzenione sadzonki w doniczkach. Można je sadzić od kwietnia-maja do września.

Rozmnażamy liriope szafirkowe

Liriope bardzo łatwo jest również rozmnożyć wegetatywnie. Aby pozyskać nowe sadzonki, można pobrać z rośliny matecznej rozetki liściowe, wytworzone na rozłogach lub wczesną wiosną podzielić rozrośnięte kępy.

Dużo trudniejsze jest rozmnażanie liriope za pomocą nasion. Owoce w postaci czarnych, mięsistych jagód, nie zawsze zdążą dojrzeć przed zimą, dlatego trudno jest pozyskać z nich nasiona. Trzeba też liczyć się z tym, że nasiona trudno kiełkują, a otrzymane z nich potomstwo, często nie zachowuje cech odmianowych rośliny matecznej.

Pomysły na liriope w ogrodzie – jak je wykorzystać

Liriope szafirkowe nie jest rośliną szczególnie okazałą, ale bardzo ciekawą, dlatego w ogrodzie może mieć wiele zastosowań. Znakomicie sprawdza się jako roślina zadarniająca i okrywowa w lekko zacienionych miejscach ogrodu np. pod drzewami lub krzewami (starsze rośliny wypuszczają podziemne rozłogi).

Może być też atrakcyjną rośliną rabatową, gdyż dobrze komponuje się z innymi bylinami półcienia takimi jak np. funkie, żurawki, brunnery, tawułki Arendsa, miodunki czy niewielkie paprocie.

Z liriope można również tworzyć obwódki rabat, a nawet uprawiać w pojemnikach na balkonach i tarasach (wtedy jednak roślinę powinno się na zimę przenosić do chłodnego pomieszczenia).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl