Katalog chorób roślin

Zgorzel siewek

Objawy
Brak wschodów lub pojawienie się brunatnych przebarwień przy powierzchni gleby na łodyżkach młodych siewek. Na łodyżka widoczne jest przewężenie, którego efektem jest przewracanie się i zamieranie siewek. Obumierająca roślina pokrywa się szarym nalotem, a jej system korzeniowy zaczyna gnić.
Atakowane rośliny
Wszystkie rośliny hodowane z nasion.
Przyczyna
Sprawcami zgorzeli siewek są różne gatunki grzybów: Pythium spp, Phytophthora spp (organizmy grzybopodobne), Fusarium spp, Alternaria spp, Rhizoctonia solani, Thielaviopsis basicola i Botrytis cinerea. Zgorzel siewek dzielimy na:
- zgorzel przedwschodowa – atakuje rośliny jeszcze przed ukazaniem się nadziemnych ich części, doprowadza do obumarcia kiełków przed wydostaniem się ich na powierzchnię
- zgorzel powschodowa – atakuje na formujące się łodyżki i liście właściwe, porażenie obejmuje szyjkę korzeniową.W miejscu infekcji widoczne jest silne przewężenie, które doprowadza do obumarcia siewki.
Zgorzeli siewek sprzyja niedostateczna ilość światła, zbyt duża wilgotność podłoża, zagęszczenie roślin, słaba przepuszczalność podłoża. Choroba przenosi się wraz z wysiewanymi nasionami lub poprzez siew nasion do zakażonego podłoża. 
Ochrona niechemiczna
Podstawową zasadą w ochronie roślin przed zgorzelą siewek jest wysiew zdrowych nasion do odkażonego podłoża. Bardzo ważne jest prawidłowy siew nasion, aby nie były zbyt gęsto i zbyt głęboko wysiane. Profilaktycznie rośliny można podlewać wyciągiem ze skrzypu lub dostępnym na rynku preparatem Bioczos BR.
Ochrona chemiczna
Do podlania rozsady można stosować środki chemiczne np. Previcur Energy 840 SL.

Zobacz także