Katalog chorób roślin

Udnica cebulówka

Objawy
W cebulach znajdują się larwy (do 30 sztuk) i widoczne są wydrążone wewnątrz kanały. Zaatakowana roślina ma zahamowany wzrost i więdnie. Wnętrze cebuli gnije.
Atakowane rośliny
Cebula konsumpcyjna i cebule roślin ozdobnych (lilia, narcyz, hiacynt, tulipan), a także marchew i kosaćce.
Przyczyna
Udnica cebulówka (Eumerus strigatus) jest to muchówka z rodziny bzygowatych (Syrphidae). Dorosły owad dorasta do 6-8 mm, posiada ubarwienie ciała metaliczne zielone. Na bokach odwłoka widoczne są 3 półksiężycowe, jasne plamy. Larwy mają kolor szarożółty, są beznogie, o spłaszczonym ciele. Wylot muchówek następuje w maju i czerwcu. Samica składa jaja na łuskach cebul. Rozwój larwy trwa do końca lipca. Wylot muchówek drugiego pokolenia następuje w sierpniu. Larwy drugiego pokolenia zostają w cebulach do następnego roku. W czarnej, gnijącej masie pod łuskami cebuli oprócz larw udnicy mogą też być larwy śmietki cebulanki.
Zwalczanie niechemiczne
Uszkodzone rośliny należy jak najszybciej usunąć z pola i zniszczyć. Zdrowe cebule należy jak najszybciej przenieść do miejsca ich przechowania.
Zwalczanie chemiczne
Na terenach gdzie szkodnik występuje często należy zaprawiać cebule i nasiona. Do oprysku roślin przeciwko udnicy cebulówce można użyć np. Mospilan 20 SP. 

Zobacz także