Katalog chorób roślin

Szara pleśń truskawki

Objawy
Choroba może objawiać się na wszystkich częściach rośliny. Na liściach, kwiatach i owocach widoczne są brązowe plamy, które szybko się powiększają i obejmują dużą powierzchnię. W miejscach plam pojawia się biała delikatna grzybnia pokryta szarym nalotem zarodników. Zainfekowane liście i kwiaty zasychają natomiast owoce ulegają gniciu.
Atakowane rośliny
Truskawki
Przyczyna
Grzyb Botrytis cinerea infekuje różne gatunki roślin uprawnych oraz dziko rosnących. Za infekcję pierwotną odpowiedzialne są zarodniki wytwarzane przez grzybnię zimującą na martwych częściach chorych roślin. W sezonie wegetacyjnym patogen rozprzestrzenia się poprzez zarodniki konidialne. Szara pleśń truskawki powoduje największe szkody w okresach wilgotnej pogody.
Zwalczanie niechemiczne
Bardzo ważne jest koszenie i usuwanie wszystkich liści po zbiorze owoców. Rośliny powinny być sadzone w odpowiedniej rozstawie, ważne by nie były posadzone zbyt gęsto. Chwasty w okolicy uprawy należy regularnie zwalczać, a do truskawek stosować zbilansowane nawożenie. 
Zwalczanie chemiczne
Od kwietnia aż do zbiorów owoców, co 7-10 dni, należy wykonywać opryski roślin z zastosowaniem preparatów grzybobójczych np. Pomarsol Forte 80 WG, Switch 62,5 WG, Teldor 500 SC.

Zobacz także