Katalog chorób roślin

Szara pleśń narcyza

Opis:
Szara pleśń narcyza to choroba wywoływana przez grzyb Botrytis narcissicola. Choroba atakuje wszystkie części narcyza, występuje przez cały okres wegetacji, ale najczęściej spotykana jest wiosną.
Objawy:
Wybijające liście narcyzów są powyginane, a u podstawy zaczynają gnić i pokrywać się drobnymi, stopniowo łączącymi się ze sobą śluzowatymi plamami. Na plamach rozwija się szarobrązowy nalot grzybni, co sprawia, że rośliny wyglądają jakby były nadpalone od dołu. Na płatkach i kielichach kwiatów powstają wodniste, małe, przezroczyste, później brunatne palmy, które z czasem pokrywają się szarobrązową pylącą grzybnią.
Zwalczanie:
Rośliny z objawami chorobowymi należy jak najszybciej usunąć i zniszczyć, a pozostałą uprawę opryskać środkami chemicznymi np. Topsin M 500 SC. Cebulki narcyzów należy zaprawić przed włożeniem ich do suchej i chłodnej przechowalni na zimę.
Zapobieganie:
Należy unikać sadzenia narcyzów na ciężkich, mokrych, zimnych i mało przewiewnych glebach. Rośliny należy sadzić w odpowiedniej rozstawie, aby nie były posadzone zbyt gęsto. Wszystkie resztki roślinne powinny być dokładnie usunięte z pola, aby nie stały się pierwotnym źródłem infekcji. Należy unikać uszkadzania cebul podczas prac pielęgnacyjnych, ponieważ rany mogą przyczynić się do nasilenia infekcji. 
Rośliny podatne:
Narcyz (Narcissus L.)

Zobacz także