Katalog chorób roślin

Szara pleśń

Opis:
Szara pleśń to choroba powodowana przez wiele odmian i rodzajów grzybów. Choroba atakuje rośliny uprawiane w ogrodzie, w domach i szklarniach. Szara pleśń występuje… o każdej porze roku, a w szczególności w okresie wegetacji. Grzyb bardzo często atakuje nasiona drzew i krzewów roślin liściastych. 
Objawy:
Szara pleśń pojawia się najczęściej na liściach, kwiatach, owocach, łodygach i cebulach. Choroba powoduje gnicie tkanki, a na zainfekowanych miejscach pojawia się charakterystyczny szary, pylący nalot składają…cy się m.in. z zarodników grzyba. Rozwojowi choroby sprzyja wysoka temperatura (powyżej 18º C ), duża wilgotność powietrza i słaba wentylacja w miejscu uprawy roślin.
Zwalczanie:
Rośliny z objawami chorobowymi należy usuwać i niszczyć. Chore części drzew i krzewów, obumierają…ce kwiaty i pą…ki należy wyciąć i zniszczyć.
Zapobieganie:
Bardzo ważna jest dobra wentylacja w miejscu uprawy roślin. Rośliny powinny być sadzone w odpowiedniej, rzadkiej rozstawie. W miejscu uprawy należy utrzymywać optymalną wilgotność powietrza. 

Zobacz także