Katalog chorób roślin

Ślimaki oskorupione i nagie

Objawy
W liściach, płatkach kwiatów, korzeniach, cebulach i bulwach są wygryzione nieregularne dziury. Na roślinach widoczny jest szklisty śluz pozostawiony przez ślimaki. 
Atakowane rośliny
Rośliny o miękkich liściach np. sałata i inne warzywa, rośliny ozdobne np. funkie, cebule tulipanów, bulwy ziemniaka, rośliny jagodowe, zioła.
Przyczyna
Szkody wyrządzają ślimaki (Gastropoda) głównie tzw. nagie - pomrowy, pomrowiki i śliniki. W mniejszym stopniu szkodliwe są ślimaki skorupkowe, jak winniczek, ślimak gajowy czy zaroślarka pospolita. Ślimaki najbardziej aktywne są późną wiosną i wczesną jesienią przy ciepłej i wilgotnej pogodzie.
Zwalczanie niechemiczne
Zwalczanie niechemiczne polega na stosowaniu różnych pułapek, przynęt. Dobre efekty przynosi wstawianie do otworów w ziemi pojemników z piwem. Ślimaki wpadają do takiej pułapki i nie mogą się z niej już wydostać. Skuteczną metodą jest ręczne wyłapywanie szkodników wieczorem lub wczesnym rankiem. Zebrane szkodniki można potraktować preparatem z pasożytniczymi nicieniami (Phasmarhabditis hermaphrodita) np.biopreparat Nemaslug. Wokół roślin ozdobnych można wysypać popiół, trociny, kamyki o ostrych krawędziach lub niegaszone wapn, stworzy to barierę dla ślimaków. Z ogrodu należy usuwać resztki roślinne, które mogłyby być pokarmem dla ślimaków. Należy unikać obfitego nawożenia roślin obornikiem.
Zwalczanie chemiczne
W razie masowego wystąpienia ślimaków należy zastosować preparaty chemiczne – Mesurol Alimax 02 RB, Ślimax 04 GB czy Snacol 05 GB.

Zobacz także