Katalog chorób roślin

Skoczek różany, Ślepik różowiec

Opis:
Skoczek różany (Edwardsiana rosae) jest to pluskwiak równoskrzydły należący do rodziny skoczkowatych (Cicadellidae). Jest powszechnie występującym szkodnikiem róż i każdego roku przyczynia się do obniżenia wartości zdobniczych w wielu ogrodach, zwłaszcza jeżeli chodzi o róże pnące.
Objawy:
Górna strona liścia pokrywa się niewielkimi białożółtymi plamkami (czasem mają kolor czerwonobrunatny). Po pewnym czasie liście mają barwę białawoszarą lub żółtawoszarą, a następnie zasychają i opadają. Pąki kwiatowe nie rozwijają się lub wydają mniejsze, drobniejsze kwiaty. Na dolnej stronie blaszki liściowej można zauważyć liczne, ruchliwe i mszycopodobne larwy i dorosłe osobniki. Larwy dorastają do 3 mm a owady dorosłe do 3,5 mm długości. Dorosły szkodnik jest koloru białożółtego, posiada klinowato zaostrzony odwłok i dachówkowato ułożone skrzydła (przednie przezroczyste, tylne mleczne z niebieskim odcieniem). Samice składają jaja dwukrotnie, najpierw od maja do czerwca, a później od sierpnia do nastania pierwszych przymrozków. Złożone jaja zimują w pędach róży.
Zwalczanie:
Silnie zaatakowane pędy należy usuwać i niszczyć. Po zauważeniu pierwszych objawów żerowania skoczka różanego należy wykonać oprysk roślin odpowiednim preparatem np. Karate Zeon 050 CS, Decis 2,5 EC, Agria - Deltametryna 2,5 EC. 
Rośliny podatne:
Róże, powojniki, jarząb mączny, jarząb szwedzki.

Zobacz także