Katalog chorób roślin

Roztocz truskawkowiec

Opis:
Roztocz truskawkowiec (Steneotarsonemus fragariae) jest to roztocz z rodziny różnopazurkowce. Posiada błyszczące, białe ciało, z czasem zmienia barwę na żółtawą lub brązową. Samice mają kształt owalny, a samce są bardziej jajowate, bądź romboidalne. Zimują samice pod łuskami pąków. W marcu samice rozpoczynają żerowanie, a w kwietniu, gdy temperatura osiągnie około 13⁰C składają jaja, każda do 40 sztuk. Larwy pojawiają się do trzech tygodni i żerują do 17 dni. W ciągu roku pojawia się do pięciu pokoleń szkodnika.
Objawy:
Liście drobnieją, żółkną i marszczą się, a przy dużym nasileniu szkodnika mogą nawet zasychać. Roślina jest osłabiona i bardziej podatna na przemarzanie, plon jest mniejszy. Zaatakowane rośliny są mniejsze, skarłowaciałe, a ogonki liściowe są skrócone. 
Zwalczanie:
Oprysk roślin należy wykonać dwukrotnie, co 7 dni, po zbiorze owoców stosując np. Sanmite 20 WP. Sadzonki do uprawy powinny być z pewnego źródła, wolne od szkodnika. Przed sadzeniem sadzonki można namoczyć w wodzie o temperaturze 43 ⁰C przez około pół godziny.

Zobacz także