Katalog chorób roślin

Rolnice

Objawy
Szyjka korzeniowa roślin jest podgryziona. Całe rośliny więdną i przewracają się. W korzeniach roślin są dziury lub korzenia nie ma wcale. Uszkodzone są nadziemne i podziemne części roślin, a ich fragmenty wciągane są do podziemnych kryjówek gąsienic. Młode osobniki mogą uszkadzać liście i pędy. Często dochodzi do całkowitego zniszczenia wschodów i młodych roślin.  Starsze gąsienice żerują przeważnie na podziemnych częściach roślin, do głębokości 10 cm pod ziemią. Wygryzają nieregularne dziury w korzeniach marchwi, pietruszki oraz w cebulach, porach, burakach ćwikłowych, kalarepie i owocach papryki i pomidora dotykających ziemi, a także w szyjce korzeniowej sałaty, szkieletują również liście chrzanu. Korzenie większości tych warzyw zostają zjedzone przez rolnice. 
Atakowane rośliny
Ziemniaki, marchew, kapusta i inne warzywa.
Przyczyna
Rolnice (Agrotis) są to motyle o rozpiętości skrzydeł 25–40 mm. Posiadają duże oczy i długie czułki. Są szarobrunatno zabarwione, tylne skrzydła mają jaśniejszy kolor. Rolnice są aktywne nocą. Dorosłe osobniki latają najczęściej od połowy maja do połowy lipca i od sierpnia do października. Samice składają jaja do ziemi lub na rośliny żywicielskie. Samica jednorazowo składa około 2000 jaj. Gąsienice są nagie i żerują najczęściej w nocy. Charakteryzują się spiralnym zwijaniem ciała podczas spoczynku lub w razie zaniepokojenia. Młode gąsienice żerują na nadziemnych częściach roślin, natomiast starsze chowają się w glebie i tam uszkadzają korzenie roślin lub nocą wychodzą na powierzchnię i podgryzają rośliny u nasady. Zimują gąsienice w glebie, najczęściej 10–15 cm pod powierzchnią ziemi (nawet do głębokości 20 cm). Żerowanie rozpoczynają wczesną wiosną, gdy temperatura gleby przekroczy 10°C. Gorąca, sucha pogoda sprzyja rozwojowi rolnic.
Zwalczanie nie chemiczne
Jedną z metod zwalczania rolnic jest głębokie przekopywanie gleby, pielenie i usuwanie chwastów. W uprawach gruntowych i pod osłonami można stosować przynętę z dodatkiem preparatów zawierających bakterię Bacillus thuringiensis (np. Dipel WG).
Zwalczanie chemiczne
Do zwalczania rolnic użyć można preparat np. Sumi-Alpha 050 EC.

Zobacz także