Katalog chorób roślin

Pryszczarek porzeczkowiak liściowy

Opis:
Pryszczarek porzeczkowiak liściowy (Dasyneura tetensi) jest to muchówka z rodziny pryszczarkowate. Dorasta do 1-1,5 mm długości, posiada żółtobrązowe zabarwienie, a wyglądem przypomina małego komara. Jaja są koloru białego, wydłużone. Larwy są beznogie, na początku białe, a później zmieniają barwę na pomarańczową. Zimują larwy w oprzędach w wierzchniej warstwie gleby pod krzewami porzeczek. W połowie kwietnia następuje wylot muchówek. Dorosłe osobniki żyją do trzech dni i w tym czasie samice składają jaja (po kilkanaście sztuk) na najmłodsze liście wierzchołkowe porzeczek i w tych liściach żerują później larwy. Wraz ze śliną wydzielają enzymy powodujące charakterystyczne zwijanie się i skręcanie liści. Po trzech tygodniach żerowania larwy spadają na ziemię i tam się przepoczwarzają. W jednym roku może rozwinąć się do 4 pokoleń pryszczarka.
Objawy:
Liście wierzchołkowe poskręcane, podziurawione, postrzępione w skutek rozrywania tkanek. Uszkodzone liście z czasem zasychają i wykruszają się. Wzrost pędów jest osłabiony.
Zwalczanie:
Oprysk krzewów należy wykonać bezpośrednio po kwitnieniu, po zauważeniu pierwszych uszkodzonych liści lub larw. Zabieg należy powtórzyć po około 14 dniach. Oprysk można wykonać insektycydem np. Calypso 480 SC, Karate Zeon 050 CS, Fastac 100 EC.

Zobacz także