Katalog chorób roślin

Pobzyga cebularz (narcyzówka)

Objawy
Pędy są poskręcane lub w wcale nie wybijają z cebul. Rośliny nie zakwitają. Liście przebarwiają się na żółto, a cebule zaczynają gnić. Wewnątrz cebuli widoczne są wydrążenia spowodowane przez larwy. Wewnątrz cebuli znajduje się brązowa gnijąca maź, która wycieka po ściśnięciu cebuli. 
Atakowane rośliny
Narcyzy, śnieżyczki, ismeny, rośliny amarylkowate
Przyczyna
Pobzyga cebularz (Lampetia equestris), zwana potocznie muchą narcyzową jest to muchówka należąca do rodziny bzygowate (Syrphidae). Dorosły szkodnik posiada gęste, brązowoszare owłosione ciało, wyglądem przypomina małego trzmiela. Larwa jest gruba, baryłkowatego kształtu, barwy od brudnobiałej do żółtej, bez wyróżnionej głowy. Dorasta do 18 mm długości. W jednej cebuli znajduje się najczęściej jedna larwa. Zimują dorosłe larwy w cebulach. Wiosną następuje przepoczwarczenie. Wylot muchówek trwa od kwietnia do lipca. Samice składają jaja pojedynczo na cebulach, u nasady liści, bądź w glebie przy roślinach. Po wylęgu larwy wchodzą do cebul. Szkodnik potrafi w ciągu dwóch sezonów zniszczyć wszystkie narcyzy, a potem w poszukiwaniu pokarmu przeniesie się na inne rośliny amarylkowate: śnieżyczki, ismeny i wystawione w doniczkach hipeastrum.
Ochrona niechemiczna
Przed sadzeniem sprawdzamy czy cebulki nie są zasiedlone przez larwy szkodnika. Cebulkę należy ścisnąć i sprawdzić czy nie wycieka z niej brązowa maź. W przypadku zauważenia porażonych cebul, należy je jak najszybciej spalić. 
Ochrona chemiczna
Brak.

Zobacz także