Katalog chorób roślin

Niedobór żelaza (chloroza)

Objawy
Liście, szczególnie na brzegach i końcach blaszek, przebarwiają się na kolor żółty. Liście mogą wyglądać jak poparzone. Objawy chorobowe pojawiają się najczęściej na młodych pędach, które stają się bladozielone lub żółtozielone. W konsekwencji rośliny mają zaburzony wzrost, brak lub ograniczone kwitnienie i plonowanie. Liście różaneczników (Rhododendron), uprawianych na glebie o niższym niż 5,5 pH, żółkną w miejscach między nerwami.
Atakowane rośliny
Rośliny kwaśnolubne uprawiane na glebach zasadowych np. hortensje (Hydrangea), magnolie (Magnolia), glicynia (Wisteria), pigwowiec (Chaenomeles), maliny i brzoskwinie.
Przyczyna
Problem niedoboru żelaza pojawia się najczęściej na glebach o zbyt wysokim pH w stosunku do uprawianych roślin. Niedobór żelaza w glebie powoduje chlorozę, chorobę roślin polegającą na tworzeniu się i zaniku chlorofilu. Rośliny stopniowo żółkną, ze względu na to, że nie mogą pobrać z gleby żelaza, manganu, azotu. Żółknięcie roślin pojawia się także na glebach z dużą ilością wapnia. 
Zwalczanie niechemiczne
Do podlewania roślin kwaśnolubnych należy używać wody opadowej tzw. deszczówki. Do ściółkowania warto stosować komponenty naturalnie kwaśne czyli korę, trociny albo torf wysoki. Należy unikać używania kompostu grzybowego jako ściółki lub nawozu. Nie wolno sadzić roślin kwaśnolubnych w glebach o zbyt wysokim pH. 
Zwalczanie chemiczne
Należy pamiętać, aby co jakiś czas kontrolować pH gleby. W przypadku, gdy jest ono za wysokie w stosunku do uprawianych przez nas roślin, glebę należy zakwasić. Rośliny posadzone w pojemnikach nawozimy azotem w formie amonowej.

Zobacz także