Katalog chorób roślin

Niedobór molibdenu (biczykowatość)

Objawy
U roślin z rodziny kapustowatych następują zaburzenia wzrostu. U liści kalafiora nie wykształca się blaszka liściowa, wyrastają tylko nerwy środkowe („biczyska”). Róże kalafiora i brokuła są małe lub wcale się nie tworzą, zamiast nich wyrastają natomiast poskręcane liście.
Atakowane rośliny
Głównie warzywa kapustne (kalafiory, brokuły, kalarepa) 
Przyczyna
Jest to choroba fizjologiczna roślin z rodziny kapustowatych spowodowana niedoborem molibdenu. Dostępność tego pierwiastka wzrasta w miarę wzrostu pH gleby, a niedobór ujawnia się u roślin uprawianych na glebach zbyt kwaśnych.
Zwalczanie niechemiczne
Przed wysadzeniem roślin glebę z niedoborem molibdenu należy przygotować do uprawy poprzez dostarczenie tego mikroelementu. W rolnictwie ekologicznym zastosowanie znajdują naturalne nawozy z alg morskich. 
Zwalczanie chemiczne
"Biczykowatości" można zapobiec poprzez podlewanie rozsady 0,1% roztworem molibdenianu amonowego lub sodowego (10 gramów na 10 litrów wody) w ilości około 4 litrów na 1 m kw. rozsadnika . Mogą być one stosowane bezpośrednio na glebę przed uprawą w dawce 1-2 kg/ha soli. Nawóz najlepiej rozpuścić w wodzie i zastosować go w formie oprysku, aby zapewnić równomierne nawożenie. 

Zobacz także