Katalog chorób roślin

Mysz polna

Objawy
W ziemi występują liczne otwory. Rośliny są poobryzane i usychają. 
Atakowane rośliny
Warzywa, rośliny ozdobne i cebulowe, drzewa
Przyczyna
Mysz polna (Apodemus agrarius) – jest to gryzoń niedużych rozmiarów z rodziny myszowatych. Posiada charakterystyczne ubarwienie, grzbiet i boki szaro- lub żółtawo-rude z ciemną pręgą przechodzącą wzdłuż całego grzbietu, brzuch biały, wyraźnie odgraniczony od boków. Dorasta do 10-12 cm, a długość ogona wynosi 7-9 cm. Gryzoń buduje nory proste, dość długie, położone płytko pod powierzchnią ziemi. Przy ich końcu zakłada gniazdo. Ciąża trwa 21-23 dni. Samica wydaje na świat potomstwo 3-4 razy w roku, po 2-9 młodych, które uzyskują dojrzałość płciową po 2 miesiącach życia. Mysz polna żyje do 1,5 roku.Latem można ją spotkać w ogrodach warzywnych, sadach, na łąkach, polach, brzegach lasów i zarośli. Zimują zamieszkuje altany i magazynki. Mysz polna jest wszystkożerna. Wiosną żywi się młodymi trawami, owadami, warzywami i roślinami ozdobnymi, latem owocami, a jesienią i zimą zjada cebule i bulwy roślin ozdobnych, ziarno i korę drzew.
Zwalczanie nie chemiczne
Podstawową zasadą jest niestwarzanie gryzoniom dogodnych warunków do zasiedlania terenu. Bardzo ważne jest usuwanie wszystkich resztek roślinnych z ziemi, odchwaszczanie całego terenu, nie rozkładanie ściółki pod drzewami. Nory można zasypywać, przekopywać i zalewać wodą. Do nor można także wtykać gałązki tui, liście orzecha włoskiego, pędy i liście czarnego bzu. Można także wlewać wyciąg z przefermentowanych liści czarnego bzu, ząbki czosnku, trujące nasiona groszku żółtego. Gęste płożące i niskie krzewy należy przerzedzać. Korę pni drzew i krzewów owocowych trzeba zabezpieczać otulinami z perforowanego plastiku lub drobno-oczkową siatką. Wrażliwe rośliny osłaniać przed mrozem ściółką lub gałęziami świerkowymi dopiero wtedy, gdy ziemia będzie już nieco zmrożona. Magazynki, pomieszczenia gospodarcze, przechowalnie należy szczelnie zamykać. Warto także sadzić rośliny, których gryzonie nie tolerują np. wilczomlecze, szachownice, groszek żółty (trujący również dla ludzi), gorczyca i gryka, ułudka wiosenna, inkarwilla, czosnek, mięta, nostrzyk, rumianek, czarna porzeczka. Można stosować odstraszacze akustyczne elektryczne lub odstraszacze zapachowe. W sklepach dostępne są również różnego rodzaju łapki i pułapki chwytne. Myszy dobrze odławiają się na przynęty wędzone (np. boczek). Gryzonie są bardzo nieufne i posiadają doskonały węch, dlatego też łapki, pułapki i naczynia stosowane do wykładania trutek, muszą być wolne od jakichkolwiek zapachów, to samo dotyczy się wszelkich innych sprzętów użytych podczas wykładania przynęt i preparatów.
Zwalczanie chemiczne
Do zwalczania chemicznego można zastosować świece dymne do gazowania nor oraz zatrute przynęty pokarmowe. Martwe gryzonie należy jak najszybciej zebrać i głęboko zakopać, aby nie mogły zostać zjedzone przez inne zwierzęta, koty czy ptaki, ponieważ mogłyby się zatruć. Trzeba pamiętać, że trucizny używane do przygotowania przynęt są bardzo toksyczne.

Zobacz także