Katalog chorób roślin

Mszyca malinianka

Opis:
Mszyca malinianka (Amphorophora rubi) jest to pluskwiak z rodziny mszycowate. Dorasta do 2,5 mm długości. Ciało barwy jasnożółtej lub białawej. Larwy szkodnika podobne są do osobników dorosłych, choć mniejsze. Jaja kształtu owalnego, barwy czarnej, błyszczące. Mszyca malinianka jest gatunkiem jednodomowym. Samice składają jaja przy pąkach na jednorocznych pędach malin. Na przełomie kwietnia i maja następuje wyląg larw. Mszyce żerują na dolnej stronie liści wierzchołkowych, pędach kwiatostanowych i wierzchołkach najmłodszych pędów. W okresie wegetacyjnym rozwija się wiele dzieworodnych pokoleń szkodnika. W czerwcu pojawiają się uskrzydlone osobniki, które przemieszczają się na inne krzewy malin. Jesienią pojawia się pokolenie obupłciowe i samice składają jaja, które zimują. Mszyce są wektorami chorób wirusowych roślin. 
Objawy:
Mszyce wysysają soki czego efektem jest zwijanie się liści i zahamowany wzrost roślin. Na końcach pędów powstają rozety skędzierzawionych liści. 
Zwalczanie:
Oprysk wykonujemy po pojawieniu się mszyc, przed kwitnieniem, po pełni kwitnienia lub po zbiorze owoców. Możemy zastosować m.in. Decis 2,5 EC, Fastac 100 EC, Karate Zeon 050 CS.

Zobacz także