Katalog chorób roślin

Mszyca kapuścianka

Opis:
Mszyca kapuścianka (Brevicoryne brassicae) jest to pospolicie występujący szkodnik, wektor chorób wirusowych roślin. Ciało mszycy ma kolor zielonoszary, pokryte jest woskowym nalotem, który nadaje popielatoniebieski odcień. Szkodnik jest przeważnie bezskrzydły i dorasta do 3 mm długości. W okresie letnim mszyce rozmnażają się dzieworodne, natomiast jesienią pojawiają się samce. Zimują jaja, które samice składają na dolnych odcinkach roślin krzyżowych. Na przełomie czerwca i lipca następuje wylatują uskrzydlone samice. Mszyca kapuścianka jest gatunkiem jednodomowym. Jej cykl rozwojowy kończy się wytworzeniem pokolenia obupłciowego.
Objawy:
Liście pokrywają się jasnymi plamami i wypukłościami. W zagłębieniach na dolnej stronie blaszki liściowej widoczne są żerujące kolonie mszyc. Zaatakowane liście, pędy, kwiatostany ulegają zniekształceniom, a pąki kwiatowe żółkną i odpadają. 
Zwalczanie:
Do zwalczania mszycy kapuścianej można zastosować m.in. Bioczos BR (ogranicza nalot uskrzydlonych mszyc) , Decis 2,5 EC, Fastac 100 EC, Karate Zeon 050 CS.
Zapobieganie:
Bardzo ważne jest usuwanie chwastów z rodziny krzyżowych. Wykonanie głębokiej orki po okresie zbiorów pozwoli zmniejszyć przyszłoroczną populację szkodnika. 
Rośliny podatne:
lak, lewkonia, maciejka, warzywa kapustne, rzepak, rzepik, gorczyca.

Zobacz także