Katalog chorób roślin

Mozaika pomidora

Objawy
Objawy na roślinach mogą być różne, w zależności od szczepu wirusa, który zainfekował rośliny. Zielona mozaika objawia się nierównomiernym zabarwienie liści, żółta mozaika objawia się żółtymi lub białymi plamami na liściach, smugowatość występuje na wszystkich częściach nadziemnych roślin, nitkowatość liści objawia się zanikaniem blaszki liściowej i dużym zniekształceniem liści, paprociowatość liści - wzdłuż nerwu głównego powstaje duża liczba listków obok siebie. Mozaika objawia się także na owocach w postaci przebarwień i plam.
Atakowane rośliny
pomidory, jabłonie, czarna porzeczka i wiele innych roślin
Przyczyna
Wirus mozaiki pomidora (Tomato mosaic virus). Źródłem zakażenia przeważnie są nasiona, skażona gleba, elementy konstrukcyjne szklarni i tuneli, narzędzia ogrodnicze. Wirus może się rozprzestrzeniać w czasie prac pielęgnacyjnych, zbiorów, a także np. z kompostem.
Zwalczanie niechemiczne
Nasiona do wysiewu pozyskiwać z pewnych i sprawdzonych źródeł. Uprawiać odmiany odporne lub tolerancyjne. Wszelkie narzędzia przeznaczone do prac pielęgnacyjnych należy dezynfekować. Przed pikowaniem siewek lub obrywaniem liści, opryskać mlekiem rozcieńczonym z wodą. Rośliny z objawami chorobowymi należy jak najszybciej usunąć i spalić. 
Zwalczanie chemiczne
Nasiona zebrane z roślin podejrzanych o porażenie wirusem trzeba odkazić chemicznie. 

Zobacz także