Katalog chorób roślin

Mokra zgnilizna bakteryjna

Objawy
Na korzeniach, łodygach i liściach przechowywanych roślin widoczne są małe, wodniste plamki. Plamy w krótkim czasie zwiększają swoją powierzchnię, a na nich zauważalna jest śluzowata wydzielina o nieprzyjemnym zapachu. Porażone korzenie są podatne na gnicie.
Atakowane rośliny
Rośliny ozdobne takie jak kosaciec, dalia, ozdobne rośliny cebulowe oraz warzywa korzeniowe takie jak marchew, rzepa, brukiew i ziemniaki.
Przyczyna
Bakterie zaliczone do gatunku Ervinia carotovora wywołują szereg chorób zwanych mokrą zgnilizną bakteryjną. Porażeniu ulegają niektóre uprawy korzeniowe i rośliny ozdobne z mięsistymi tkankami. Choroba może nasilać się w okresach gorącej i wilgotnej pogody. Porażeniu roślin przez bakterie sprzyja nadmierne, nieodpowiednie nawożenie, mało przepuszczalne gleby oraz uszkodzenia roślin wcześniej spowodowane przez szkodniki. W okresie wegetacji bakteria przenoszona jest przez owady (np. śmietka) i mechanicznie podczas prac pielęgnacyjnych.
Zwalczanie niechemiczne
Wszystkie rośliny z objawami chorobowymi należy usunąć i zniszczyć. Bardzo ważne jest odpowiednie zmianowanie. Rośliny podatne, wrażliwe na chorobę nie mogą być uprawiane na tej samej glebie przez 3 lata. Należy prowadzić systematyczną ochronę roślin przed szkodnikami, ponieważ mogą one uszkadzać rośliny i roznosić bakterię. Gleba na warzywach korzeniowych powinna sama zaschnąć i odpaść przed przechowywaniem, nie należy ściągać jej na siłę, aby nie uszkodzić warzyw. Temperatura w przechowalniach powinna być odpowiednia dla przechowywanych warzyw.
Zwalczanie chemiczne
Bardzo ważna jest dezynfekcja podłoży w uprawach pod osłonami oraz podłoży przeznaczonych do wysiewu nasion i produkcji rozsady. Nie należy zapominać o dezynfekcji materiałów pomocniczych i narzędzi. Zaprawianie cebul i nasion.

Zobacz także