Katalog chorób roślin

Misecznik tujowiec

Objawy
Przebarwienia pędów i ograniczenie wzrostu rośliny. Na pędach widoczne wypukłe, brązowe tarczki. Pędy pokryte lepką substancją, rosą miodową, która jest idealną pożywką do rozwoju grzybów sadzakowych. 
Atakowane rośliny
żywotniki (tuje).
Przyczyna
Misecznik tujowiec (Parthenolecanium fletcheri). Widoczne na pędach wypukłe tarczki to nieruchome samice tego szkodnika. Samice składają liczne jaja pod swoje ciało. Ciało samicy tworzy ochronę dla rozwijających się jaj. Po około 6 tygodniach spod martwego ciała samicy wychodzą larwy. Przez 3 dni wędrują po pędach, aby docelowo osiedlić się w jednym miejscu i w nim rozpocząć intensywne żerowanie. Żerują do połowy września, po czym szukają odpowiedniego miejsca do przezimowania. Larwy zimują na pędach, a wiosną rozpoczynają intensywne żerowanie, aby po pewnym czasie przekształcić się w samice. 
Zwalczanie niechemiczne
brak.
Zwalczanie chemiczne
Odpowiednim terminem do zwalczania miseczników jest lipiec czyli okres wylęgania się larw z jaj i czas wędrowania młodych larw po krzewach. Od połowy lipca rozpoczynamy wykonywanie oprysków (należy dwukrotnie powtórzyć w odstępach 14 dni) preparatami o działaniu systemicznym np. Confidor 200 SL, Mospilan 20 SP lub Provado Plus AE. Wczesną wiosną lub jesienią krzewy należy opryskać preparatem olejowym Promanal 012 AL w celu zniszczenia zimujących form szkodnika. 

Zobacz także