Katalog chorób roślin

Misecznik świerkowiec

Objawy
Na pędach świerków można zauważyć wypukłe, kuliste, jasnobrązowe tarczki. Pędy mogą być także pokryte lepką rosą miodową, która jest idealną pożywką dla rozwijających się grzybów sadzakowych. Wzrost pędów jest ograniczony. Pędy mogą brązowieć i zamierać.
Atakowane rośliny
świerk pospolity, kłujący, serbski i biały.
Przyczyna
Misecznik świerkowiec (Physokermes piceae). Brązowawe tarczki na pędach, to nieruchome samice tego szkodnika. Samica składa liczne jaja pod swoje ciało. Ciało samicy stanowi ochronę dla dojrzewających jaj. Po około 6 tygodniach wylęgają się larwy. Wychodzą spod martwego ciała samicy i wędrują przez 3 dni po pędach. W wybranym miejscu żerują intensywnie do połowy września, wysysając z rośliny soki. Zimują larwy na pędach. Od wczesnej wiosny znów rozpoczynają żerowanie i przekształcają się w samice. 
Zwalczanie niechemiczne
brak.
Zwalczanie chemiczne
Jesienią lub wczesną wiosną świerki opryskujemy preparatem olejowym, np. Promanal 012 AL lub Promanal 60 EC w celu zniszczenia zimujących form szkodnika. Później do oprysku stosujemy preparaty o działaniu systemicznym np. Confidor 200 SL, Mospilan 20 SP lub Provado Plus AE.

Zobacz także